Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Przepisy o daninie solidarnościowej uchwalone
Sejm uchwalił 23 października br. ustawę, która wprowadza nowy podatek dla najbogatszych. Rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk nr VIII.2484) wprowadza zmiany do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Główne zmiany dotyczące istoty daniny solidarnościowej, czyli określające w szczególności podmiot, przedmiot oraz wysokość, uregulowano w dodawanym rozdziale 6a (art. 30h i art. 30i ustawy PIT).
Szacuje się, że około 21 tysięcy podatników najlepiej zarabiających złoży się na solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Drugim źródłem jego finansowania ma być część składki na Fundusz Pracy - to łącznie ok. 2 mld zł rocznie na wsparcie niepełnosprawnych.
Nowe przepisy zakładają powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z dodawanym rozdziałem 6a w ustawie PIT, danina solidarnościowa wynosić będzie 4% podstawy jej obliczenia, a termin jej zapłaty upływał będzie 30 kwietnia roku kalendarzowego.
Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie zasilany z:
- daniny solidarnościowej,
- części składki z Funduszu Pracy w wysokości 0,15%.
We wpływach z daniny solidarnościowej – będącej źródłem przychodów Funduszu – nie będą partycypować jednostki samorządu terytorialnego. Danina solidarnościowa nie będzie stanowiła podstawy przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nie będzie również kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.
Ustawą zajmie się teraz Senat. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Projekt ustawy zakłada, że zmiany w ustawie PIT będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. Po raz pierwszy danina solidarnościowa będzie podlegała wykonaniu w terminie do dnia 30 kwietnia 2020 r. Z tym że na mocy przepisu przejściowego, przy ustalaniu daniny solidarnościowej w ww. terminie, uwzględniane będą również dochody za 2019 r. wykazane w zeznaniach oraz rocznym obliczeniu podatku, których termin złożenia upływał będzie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
Źródło: www.sejm.gov.pl; stan na dzień: 25 października 2018 r.
Zobacz pozostałe wpisy