Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym (UD134). Celem projektu jest zmiana ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2117) polegająca w szczególności na dostosowaniu obowiązujących regulacji dotyczących doradztwa podatkowego do obecnych uwarunkowań prawnych i rynkowych.
Konsultacje w sprawie zmian w CEIDG
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został udostępniony projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw (UD 38).
Do pierwszego czytania skierowano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (druk numer X.419) mający na celu wprowadzenie dodatkowych stawek podatku w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych w krótkim okresie czasu od jego zakupu, czyli tzw. flippowania mieszkań.
Usługa Firma dostępna w aplikacji mObywatel 2.0
Do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma umożliwia wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co pozwala na oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian, które pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom wziąć urlop od opłacania składek przez jeden wybrany miesiąc w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele firm, którzy płacą składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób. Roczne przychody takiej firmy nie będą mogły też przekroczyć 2 mln euro.
Sukcesja firmy – zasady przekazywania firmy następcom po śmierci przedsiębiorcy
Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa przez następców. Firma de facto przestawała istnieć z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Nowe przepisy o sukcesji wprowadzają możliwość płynnej kontynuacji działalności w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego.
Racjonalizacja zadłużenia i wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego JST
Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on m. in. racjonalizacji zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienia mechanizmów, które zwiększą bezpieczeństwo finansowe samorządów.
25 maja 2018 r. Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, związkowców, instytucji finansowych oraz innych interesariuszy.