Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Prezydent podpisał ustawę obniżającą progi ostrożnościowe
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych obniżającą progi ostrożnościowe o 7 punktów procentowych. Progi są graniczną wartością relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto. Zdaniem Ministerstwa Finansów, celem zmian jest ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie i zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej.
Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że 55 procentowy próg ostrożnościowy zostanie obniżony do 48 procent, a próg 50 procent PKB do 43 procent. Obniżenie progów związane jest ze zmianą wprowadzoną w systemie emerytalnym, która zmniejszyła poziom długu publicznego.
Podpisana przez prezydenta zmiana oznacza, że w Polsce obowiązywać będą teraz cztery progi ostrożnościowe: konstytucyjne 60 procent, 55 procent, który nie dotyczy reguły wydatkowej, 48 procent związane z reguła i 43 procent.
Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw doprecyzowuje także przepisy dotyczące zasad zastępczego ustalania budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową.
Jednoznacznie przesądzono, że zmiany budżetu ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową bez zachowania relacji określonych w odrębnych przepisach będą możliwe, z zastrzeżeniem, że nie będą one mogły prowadzić do zwiększenia stopnia niezachowania przedmiotowych relacji. Regionalne izby obrachunkowe uzyskały również uprawnienie do zastępczego ustalenia budżetu w sytuacji, gdy jednostka samorządu terytorialnego nie może uchwalić wieloletniej prognozy finansowej lub budżetu z zachowaniem relacji określonych w ustawie, a nie występuje zagrożenie realizacji zadań publicznych.
Co więcej, ustawa umożliwia powierzenie prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej temu ministrowi, a także ułatwia konsolidację przepływów finansowych między funduszami zarządzanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące powierzenia prowadzenia gospodarki finansowej jednostki podległej ministrowi spraw zagranicznych położonej za granicą, kierownikowi innej jednostki podległej temu ministrowi oraz przepisów normujących gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego, które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Zobacz pozostałe wpisy