Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Ujednolicenie terminów wejścia w życie aktów normatywnych
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych. W odniesieniu do niektórych aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców wprowadzona zostanie zasada „dwóch terminów”, co oznacza że przepisy określające warunki wykonywania działalności gospodarczej będą wchodzić w życie tylko dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 czerwca. Przedsiębiorcy będą mieli co najmniej 30 dni na zapoznanie się z przepisami przed datą wejścia ich w życie.
Nowe zasady dotyczą jednak wyłącznie projektów rządowych – tj. rządowych projektów ustaw, rozporządzeń Rady Ministrów i prezesa Rady Ministrów oraz ministrów. Nie odnoszą się więc do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich czy aktów prawa miejscowego. Rada Ministrów ma jednak zamiar rekomendować stosowanie zasady „dwóch terminów” także do pozarządowych ustaw.
Powyższe zmiany oznaczają, że przepisy mające wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce będą zmieniały się wyłącznie dwa razy do roku. Stanowi to istotne ograniczenie częstotliwości tych zmian. Przedsiębiorcy będą poświęcać mniej czasu na analizę prawa i dostosowanie się do nowych przepisów. Będą mogli skutecznie i racjonalnie planować działalność gospodarczą, co przełoży się na niższe koszty jej wykonywania. Celem wprowadzenia tych zasad jest zatem poprawa funkcjonowania, w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Rada Ministrów uzasadnia to rozwiązanie wynikami ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki w 2012 r., z której wynika że 86 proc. przedsiębiorców chciałoby zdecydowanie mniej zmian przepisów. Jednocześnie blisko 81 proc. stwierdziło, że zasada „dwóch terminów” ułatwi im prowadzenie działalności gospodarczej. Dodatkowo, zgodnie z wynikami ankiety najdotkliwiej na stabilność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wpływają zmiany w przepisach prawa podatkowego (88 proc. respondentów), ubezpieczeń społecznych ( 72 proc.) i prawa pracy (41 proc.).
Odstąpienie od zasady „dwóch terminów” będzie możliwe tylko wyjątkowo, z uwagi na ważne względy, w szczególności ochronę życia, zdrowia, interesu społecznego, mienia znacznych rozmiarów, ważnego interesu publicznego lub ważnych interesów państwa.
Zobacz pozostałe wpisy