Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki - zagadnienia ogólne 2019-12-20

Mikrorachunek podatkowy

Dziś przedsiębiorcy płacą podatki na rachunki swoich urzędów skarbowych. Każdy urząd posługuje się kilkoma numerami - różnymi dla różnych rodzajów podatku, a firma płacąc podatki musi często wykonać przelewy na kilka różnych rachunków. Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika – tzw. mikrorachunek podatkowy. Będą się nim posługiwać wszyscy, którzy mają numer PESEL lub NIP i płacą podatki.

W praktyce każda osoba fizyczna i każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będą korzystać z mikrorachunku. Nie ma tu znaczenia ani forma prawna prowadzonej działalności ani wielkość przedsiębiorcy. To oznacza, że należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT zapłacisz zawsze na ten sam rachunek - przypisany tylko do ciebie lub twojej firmy. Dzięki mikrorachunkowi nie będzie trzeba sprawdzać numeru rachunku urzędu skarbowego przed każdą płatnością. Swój mikrorachunek - jeśli nie będziesz go pamiętać -wygenerujesz online - w dowolnym czasie i w każdym miejscu.

 

Na mikrorachunek zapłacisz:

  • podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne (PIT), podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne (CIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT), za wyjątkiem VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14), który opłacisz na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla wpłat podatku akcyzowego,
  • niepodatkowe należności stanowiące dochód budżetu państwa np.: koszty postępowania przed organami podatkowymi, grzywny, mandaty, kary porządkowe.

 

Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na numery rachunków firmy, wskazane w CEIDG-1, NIP-8 lub na konto VAT, jeśli stosujesz mechanizm podzielonej płatności. Nie zmieniają się także zasady opłacania podatków innych niż PIT, CIT i VAT, na przykład podatku od czynności cywilnych (PCC) czy podatku od spadków i darowizn.

 

 

Numery rachunków urzędów skarbowych, z których firmy będą korzystać do zapłaty należności innych niż te, dla których właściwy jest mikrorachunek, znajdują na stronach internetowych urzędów.

 

 

 

Numer indywidualnego mikrorachunku można sprawdzić w  specjalnym Generatorze mikrorachunku podatkowego na stronie Ministerstwa Finansów - online. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku podatkowego jest bezpłatne. Wystarczy podać właściwy identyfikator podatkowy, czyli:

  • numer PESEL -jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest płatnikiem VAT,
  • numer NIP -jeśli jesteś:
    • osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą,
    • płatnikiem VAT,
    • osobą fizyczną, nieobjętą rejestrem PESEL, która jest podatnikiem na podstawie odrębnych przepisów (na przykład cudzoziemcem).

Numer mikrorachunku podatkowego można sprawdzić też w dowolnym urzędzie skarbowym.

 

Nowy model płacenia podatków obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Rachunki urzędów skarbowych dedykowane do wpłat podatku PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r.

 

Źródło: biznes.gov.pl; stan na dzień: 19 grudnia 2019r.

Tagi: Podatek dochodowy Urząd skarbowy VAT CIT PIT podatek od towarów i usług podatek dochodowy od osób prawnych podatek dochodowy od osób fizycznych mikrorachunek podatkowy indywidualny numer konta


Zobacz pozostałe wpisy