Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Ostatnie dni na składanie wniosek o sporządzenie PIT przez urząd
18 kwietnia to ostatni dzień na skorzystanie z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.
Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego. W ramach kampanii Szybki PIT Ministerstwo przygotowało dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku. Będą to m.in. tradycyjne już, wydłużone godziny pracy i dyżury telefoniczne naszych ekspertów, a także punkty rozliczeń w galeriach handlowych.
Opodatkowania przychodów z najmu pokoi w okresie letnim
Przychody z najmu wakacyjnego nie dają podstawy do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej wydanej 13 stycznia br. (sygn. 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).
Ułatwienia w składaniu zeznań w PIT
Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym przygotowany w Ministerstwie Finansów. Zakłada on, że podatnicy będą mogli skorzystać ze znacznych ułatwień w rozliczeniu z fiskusem już od rozliczeń składanych za 2016 r.
Najważniejsze zmiany w PIT i cle od 1 stycznia 2017 r.
ZMIANA LIMITU ZOBOWIĄZUJĄCEGO DO PROWADZENIA KSIĄG RACHUNKOWYCH I DLA OPODATKOWANIA RYCZAŁTEM OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH Podwyższono limit zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywile i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Podmioty te są zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro. Zwiększono też limit przychodów, który uprawnia do korzystania z prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Aktualnie wynosi on 250.000 euro.
Pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika
Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Chcąc uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, pracownik może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Dodatkowo z tego rozwiązania może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 r. uzyskał dochody u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam.
Nowe zasady wspierania działalności badawczo-rozwojowej
Od 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące ułatwień podatkowych przy prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej. Zmiany dotyczą głównie mechanizmu ulgi uregulowanej w art. 26e-26g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 18d-18e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednolitego podatku nie będzie!
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki wskazuje, że po wszechstronnych analizach zdecydowano, że nie torozwiązanie nie zostanie wprowadzone do polskiego systemu podatkowego.