Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Nowe sankcje karne za wyłudzanie VAT
Projekt z dnia 8 września 2016 r. zawierający ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw został skierowany do Rady Ministrów w celu zatwierdzenia i przekazania do dalszego procedowania w Sejmie.
Projektodawca uznaje za niezbędne zwalczanie zjawiska wyłudzenia VAT przy użyciu dodatkowych instrumentów prawnokarnych, poza klasycznymi i obowiązującymi obecnie regulacjami, mającymi na celu przeciwdziałanie takim praktykom poprzez nowelizacje unormowań podatkowych i z zakresu postępowań administracyjnych oraz karno-skarbowych.
W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego proponuje się objęcie czynów zabronionych związanych z wyłudzaniem VATszczególnymi regulacjami, z zachowaniem możliwości kwalifikowania zachowań o mniejszej społecznej szkodliwości czynu z przepisów Kodeksu karnego skarbowego.
Założeniem projektowanych regulacji jest skoncentrowanie się na przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości polegającej na tworzeniu nieprawdziwych, nierzetelnych dokumentów, które dotyczą okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia należności publicznoprawnej. Ze wskazanych założeń wynika również formuła przyjęcia gradacji typów czynów zabronionych - podstawowego i kwalifikowanego. Są one uzależnione od wysokości kwoty należności ogółem, uwidocznionej na fakturze.
Fakturą w rozumieniu projektu jest dokument, o którym mowa wart.2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, 846 i 960), czyli dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie, przy czym fakturą elektroniczną jest faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym.
Projekt ustawy przewiduje dodanie do Kodeksu karnego szczególnej postaci tzw. fałszu materialnego dokumentu w postaci faktury w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Zgodnie z projektowanym art. 270a k.k. karalne byłoby podrabianie lub przerabianie w celu użycia za autentyczną fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu lub używanie takiej faktury jako autentycznej. Podstawowe zagrożenie karne tego czynu przewidziano w postaci kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W projekcie wskazano również typ kwalifikowany (będący zbrodnią) – kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, oraz uprzywilejowany tego przestępstwa – kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
W celu dalej idącego powiązania majątkowych konsekwencji skazania z wyrządzoną przez sprawców szkodą proponowany przepis art. 277b k.k. w razie skazania za przestępstwo w zakresie wyłudzenia VAT przewiduje możliwość wymierzenia grzywny orzeczonej obok kary pozbawienia wolności w wysokości do 3000 stawek dziennych.
Jagoda Kondratowska
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl; stan na dzień 13 września 2016 r.
Zobacz pozostałe wpisy