Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Referendum w sprawie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika
Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości spółki z o.o.
Zgodnie z art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. ) za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu spółki:
Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej
Wczoraj, prezydent skierował do Sejmu projekt zmian w ustawie - Ordynacja podatkowa. Zakłada on m.in. wprowadzenie zasady in dubio pro tributario, co oznacza że w razie wątpliwości co do przepisu podatkowego urząd, a także sąd wydając decyzję mają obowiązek orzec na korzyść podatnika.
ETPC: Postępowanie podatkowe po uniewinnieniu w sprawie karnej
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie 7356/10 Lucky Dev przeciwko Szwecji uznał, że dalsze prowadzenie postępowania podatkowego i nałożenie sankcji pieniężnej po uniewinnieniu w sprawie karnej – stanowiło naruszenie zakazu ponownego sądzenia.
Amortyzacja i eksploatacja samochodów a KUP – interpretacje
Co do zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych organy podatkowe zgodnie stoją na stanowisku, że podatnicy wykorzystujący pojazdy do celów mieszanych (tj. do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych) mogą zaliczać je w pełnej wysokości, z kolei w odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych tych pojazdów (w tym wydatków na paliwo) – zdania organów podatkowych są podzielone.
TK orzekł, że milcząca interpretacja jest zgodna z Konstytucją
Organy podatkowe mają obowiązek wydać interpretację nie później niż w ciągu 3 miesięcy od otrzymania wniosku. Jeśli tego nie zrobią, dzień po upływie wymaganego terminu uznaje się, że została wydana tzw. interpretacja milcząca. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 września 2014 r., sygn. K 49/12.
Nie można orzekać o wysokości przedawnionego zobowiązania podatkowego
Po upływie terminu przedawnienia organ pierwszej i drugiej instancji nie może orzekać o wysokości zobowiązania podatkowego, które uprzednio wygasło poprzez zapłatę. Uchwała pełnej Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 września 2014 r., sygn. II FPS 4/13.
Kara porządkowa nakładana w trybie Ordynacji podatkowej
W 2015 r. maksymalna kwota kary porządkowej nakładanej określonych sytuacjach na podatników i innych uczestników postępowania podatkowego wyniesie 2800 zł. Obowiązujący obecnie limit nie zmieni się.