Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Postępowanie podatkowe 2013-12-02

Fiskus łatwiej ściągnie podatki z majątku zgromadzonego zagranicą

W życie weszła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. poz. 1289), ułatwiająca polskiemu urzędowi skarbowemu ściągnięcie zaległości podatkowej z zagranicznego rachunku bankowego czy nieruchomości, a także na prośbę instytucji innego kraju. Ustawa ta dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych.

Nowe regulacje działają obustronnie, co oznacza że także zaległości zagranicznych podatników będą mogły być egzekwowane z posiadanego przez nich majątku w Polsce. Gdy polski organ egzekucyjny otrzyma pochodzący z innego państwa jednolity tytuł wykonawczy, to rozpocznie postępowanie egzekucyjne w trybie i na zasadach przewidzianych polską ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Uchwalona przez Sejm regulacja przewiduje ściślejszą współpracę przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych między Polską a innymi państwami UE. Nowe przepisy przewidują wymianę informacji o zobowiązaniach do płacenia podatków, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczeniu należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju oraz związanych z nimi należności pieniężnych. W praktyce oznacza to, że polski fiskus ma możliwość ściągnięcia zaległości podatkowych m.in. z tytułu PIT, CIT, VAT, akcyzy, PCC czy podatku od nieruchomości. Katalog informacji, które mają podlegać wymianie jest otwarty, ustawa przewiduje m.in. współpracę przy wymianie takich informacji, jak: adres zamieszkania, siedziba podmiotu, posiadane rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, a także rodzaj prowadzonej działalności.

Przedmiotem tej pomocy będą należności nie starsze niż 5 lat od upływu terminu płatności, a w szczególnych przypadkach i jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny, okres ten może zostać wydłużony do 10 lat. Minimalna łączna wysokość należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc wynosi 1,5 tys. euro.  Ustawa reguluje ponadto zasady korzystania i udzielania wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych z państwami trzecimi.

Do wszczęcia procedury konieczne jest sporządzenie wniosku o odzyskanie należności pieniężnych wraz z dołączonym do niego jednolitym tytułem wykonawczym, co pozwoli na przymusowy pobór należności publicznoprawnych za granicą w trybie egzekucji administracyjnej.

Ustawa reguluje także m.in. zasady korzystania i udzielania wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych z państwami trzecimi.

 

 

Tagi: zaległość podatkowa współpraca przy dochodzeniu podatków ściągnięcie zaległości podatkowych należności podatkowe egzekucja administracyjna


Zobacz pozostałe wpisy