Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Nie można orzekać o wysokości przedawnionego zobowiązania podatkowego
Po upływie terminu przedawnienia organ pierwszej i drugiej instancji nie może orzekać o wysokości zobowiązania podatkowego, które uprzednio wygasło poprzez zapłatę. Uchwała pełnej Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 września 2014 r., sygn. II FPS 4/13.
Na podstawie art. 264 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.)dnia 3 marca 2014 r. przekazano do rozstrzygnięcia pełnemu składowi Izby Finansowej NSA zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, a mianowicie czy w świetle art. 70 § 1 i art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. dopuszczalne jest w każdym czasie prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, które wygasło przez zapłatę (art. 59 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Izba Finansowa NSA w pełnym składzie podtrzymała stanowisko zaprezentowane w uchwale z 3 grudnia 2012 r., sygn. I FPS 1/12. Sędziowie powtórzyli, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 września 2005 r. po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania, które wygasło poprzez zapłatę.
Przyczynkiem dla powyższej uchwały stała się sprawa konkretnej spółki oraz określenia straty poniesionej w 2005 r. Spółka nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organów podatkowych. Jednym z jej argumentów była bezprzedmiotowość postępowania wynikająca z przedawnienia zobowiązania podatkowego, bowiem jak wynika z art. 59 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części m.in. wskutek zapłaty oraz przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Zdaniem Izby Finansowej NSA niedopuszczalne jest różnicowanie sytuacji prawnej podatników, nawet tych uchylających się od płacenia danin, ponieważ przedawnienie musi być równe dla wszystkich, czego wymaga konstytucja.
Zobacz pozostałe wpisy