Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Postępowanie podatkowe 2013-12-09

Ustanie przyczyn uchybienia terminowi podatkowemu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że dokonując wykładni pojęcia „dzień ustalenia przyczyny uchybienia terminowi”, zawartego w treści przepisu art. 162 § 2 Ordynacji podatkowej, należy mieć na uwadze zdarzenie potwierdzone (nie domniemywane) oparte na dacie pewnej. Wyrok NSA z dnia 10 października 2013 r., sygn. II FSK 554/12.

W sprawie podatnik w czasie pobytu w szpitalu otrzymał korespondencję z decyzją z urzędu skarbowego. Teoretycznie podatnik mógł przeczytać pismo zaraz po powrocie do domu, ale uznał, że stan zdrowia mu na to nie pozwalał. Oświadczył zatem, że dniem zapoznania się z treścią pisma był dla niego dzień wizyty w urzędzie. W dwa dni później, a więc z zachowaniem 7-dniowego terminu na wniesienie odwołania, podatnik dokonał czynności wraz z wnioskiem o przywrócenie uchybionego terminu.

Organy podatkowe obu instancji nie przychyliły się do wniosku podatnika o przywrócenie terminu. Dyrektor izby skarbowej wyjaśnił, że przyczyna uchybienia terminu w przedmiotowej sprawie ustała najpóźniej w dacie powrotu podatnika ze szpitala do domu.

WSA podzielił jednak stanowisko podatnika. Sąd stwierdził, że sam fakt doręczenia przesyłki, nie przesądza o jej otwarciu, tym samym nie można przyjąć, że podatnika zapoznał się z treścią decyzji. Organy nie udowodniły w żaden sposób zapoznania się podatnika z treścią otrzymanego pisma w dniu jego otrzymania. WSA zwrócił jednak uwagę, że w okolicznościach rozpoznawanej sprawy przyjęcie, że ustanie przeszkody uniemożliwiającej wniesienie odwołania nastąpiło w dacie powrotu podatnika ze szpitala, stanowi domniemanie początku biegu terminu do wniesienia odwołania (domniemanie faktyczne). Oznacza to, że organy wykazały jedynie, że skarżący w dniu odbioru przesyłki mógł dowiedzieć się o wydanej decyzji. Nie wiadomym jest jednak, czy w danym dniu podatnika otworzył przesyłkę i zapoznał się z jej treścią.

Udowodnione zostało w sprawie, że dniem w którym podatnik zapoznał się z korespondencją jest dzień jego wizyty w urzędzie skarbowym. NSA zwrócił uwagę, iż stosowanie do treści art. 162§ 2 Ordynacji podatkowej, podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Pozwala to na stwierdzenie, że ów dzień ustania przyczyny uchybienia terminowi powinien być datą pewną, nie opierającą się na domniemaniu faktycznym. Brak zatem wykazania, że podatnik dowiedział się, a nie tylko mógł dowiedzieć się, czyni w tym zakresie bezzasadnym zarzuty organów podatkowych.

 

Tagi: przywrócenie terminu uchybienie terminowi ustanie przyczyny uchybienia wniesienie odwołania domniemanie faktyczne


Zobacz pozostałe wpisy