Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Zmiany w obsłudze „dużych” podatników
1 stycznia 2016 r. planowane jest utworzenie wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym. Rolę tą będzie pełnił Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy. Właściwość tego urzędu i pozostałych wyspecjalizowanych urzędów skarbowych zostanie określona w opracowywanym projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, które zostanie wydane na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej.
Organem odwoławczym dla urzędu o zasięgu krajowym będzie Izba Skarbowa w Warszawie, natomiast właściwość w zakresie sądownictwa będzie należała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wchodzące w życie 1 stycznia 2016 r. zmiany będą oznaczać istotną reorganizację relacji Administracji Podatkowej z podatnikami. Szczególnie dotyczy to dużych podmiotów, osiągających przychody powyżej 50 mln euro, które dotychczas rozliczały podatki w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych poza Warszawą, a teraz staną się klientami jednego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym z siedzibą w Warszawie.
Doświadczenia państw Unii Europejskiej oraz rekomendacje instytucji międzynarodowych pokazują, że szczególne relacje należy budować z największymi podatnikami. Przemodelowanie Administracji Podatkowej, zwiększenie jej efektywności nie należy rozumieć jako wzrost znaczenia instrumentów kontroli i egzekucji, ale właściwej obsługi podatników w ramach polityki zgodności.
Źródło: http://www.mf.gov.pl
Zobacz pozostałe wpisy