Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Zmiany w zakresie przedawnienia zobowiązań zabezpieczonych hipoteką
Pod obrady Senatu trafił projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Nowelizacja zakłada, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegały przedawnieniu na identycznych zasadach, jak zobowiązania, które nie zostały w ten sposób zabezpieczone. Projektowana zmiana wynika z konieczności dostosowania przepisów prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 r., sygn. SK 40/12.
Projekt przewiduje także, że jeśli organy skarbowe są w stanie ustalić istnienie i wysokość zobowiązania podatkowego, powinny bez zwłoki przystąpić do jego wyegzekwowania, czy to dobrowolnego czy przymusowego, nie wyłączając przedmiotu hipoteki lub zastawu. Jeśli zaś organy skarbowe nie są w stanie, przed upływem terminu przedawnienia, udowodnić istnienia zobowiązania podatkowego to wszyscy podatnicy będą traktowani tak samo. Ich zobowiązanie podatkowe będzie przedawniać się standardowo po upływie 5 lat, niezależnie od tego czy podatnik jest właścicielem nieruchomości czy nie.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego bowiem, istotą problemu konstytucyjnego w tym przypadku jest to, że o istnieniu bądź nieistnieniu przedawnienia decyduje forma zabezpieczenia należności podatkowych, a właściwie – to czy podatnik posiada lub nieposiada nieruchomości, nie zaś samo wyłączenie przedawnienia. Zdaniem Trybunału, zróżnicowanie zasad przedawnienia prowadzi do odmiennego pod względem czasowym poziomu ochrony własności i praw majątkowych, z których po ukończeniu kontroli podatkowej egzekwowane będą należności podatkowe.
Więcej o orzeczeniu TK pisaliśmy w artykule „Przedawnienie zobowiązań zabezpieczonych hipoteką – wyrok TK”.
Zobacz pozostałe wpisy