Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: CIT
Konsultacje podatkowe dot. struktury logicznej informacji o cenach transferowych
Dnia 22 lutego br. Ministerstwo Finansów ogłosiło rozpoczęcie konsultacji podatkowych dotyczących struktury logicznej informacji o cenach transferowych.Obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku regulacje art. 11t ustawy o CIT oraz 23zf ustawy o PIT wprowadzają obowiązek składania przez podmioty powiązane informacji o cenach transferowych. Informacja ta jest sporządzana na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Informacja Szefa KAS – rozliczenia między wspólnikiem a spółką
Szef Krajowej Administracji Skarbowej sprawując nadzór nad systemem stosowania przepisów o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania analizuje między innymi wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, przekazywane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dotyczy to wniosków, w których elementy opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego uzasadniają przypuszczenie, że mogłyby one być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. W przypadku uznania, iż przedstawiany we wniosku schemat działania mógłby skutkować wszczęciem postępowania „klauzulowego" ze względu na występowanie przesłanki sztuczności działania, nakierowanego głównie na osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, Szef KAS wydaje opinię, która może być podstawą do odmowy wydania przez Dyrektora KIS interpretacji indywidualnej.
Resort finansów podsumowuje 3 lata pracy
Stabilne finanse publiczne, obniżenie długu publicznego i wysokie tempo wzrostu gospodarczego – to wg podsumowania najważniejsze osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ostatnich trzech latach. O tym, co już udało się zrobić i jakie są plany resortu finansów, mówili podczas konferencji prasowej minister finansów prof. Teresa Czerwińska oraz członkowie kierownictwa Ministerstwa Finansów.
Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr VIII.2860). Do nowych rozwiązań przewidzianych w projekcie należy m.in. wprowadzenie odrębnych regulacji regulujących zasady opodatkowania dochodów z walut wirtualnych.
Uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych
W trakcie procedowania w Sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (nr druku VIII.2854). Celem nowelizacji jest szeroko rozumiane uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych.
Informacje o schematach podatkowych
Dnia 25.5.2018 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę Rady (UE) 2018/822 zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych (Dz. U. UE. L. z 2018 r. Nr 139, str. 1). Państwa członkowskie zostały zobowiązane do implementacji nowych rozwiązań do prawa krajowego najpóźniej do dnia 31.12.2019 r.
Zmiany w podatkach dochodowych
W wykazie prac legislacyjnych 24.8.2018 r. zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw(UC135). Obszerny projekt przewiduje szereg zmian w już obowiązujących przepisach podatkowych oraz wprowadza zupełnie nowe rozwiązania do systemu podatkowego.
Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienie dotyczące nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.), które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175).