Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: deklaracja podatkowa
Informację VAT-27 będą składane tylko elektronicznie
Minister Rozwoju i Finansów przedstawił projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27). Projekt jest następstwem nowelizacji ustawy o VAT z 1 grudnia 2016 r. Na tej podstawie informacja podsumowująca w obrocie krajowym oraz korekta tej informacji będzie składana jedynie za pomocą środków komunikacji elektronicznej i tylko za okresy miesięczne, gdyż przepisy ustawy likwidują możliwość składania tych informacji za okresy kwartalne.
Przerwa w obsłudze e-deklaracji
W okresie od 1 do 7 października 2015 r. zaplanowano przerwę w elektronicznej usłudze deklaracji, pobierania aktualnych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodów osobowych oraz obsługi wniosków o wydanie banderol podatkowych lub sprzedaż banderol legalizacyjnych.
VAT: Zmiany w zakresie ulgi na złe długi
Przepisy ustawy o VAT regulują w art. 89a i art. 89b instytucję tzw. ulgi na złe długi. Regulacje umożliwiają wierzycielom obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy dłużnik w określonym terminie nie zapłaci za zakupione towary i usługi. Z dniem 1 lipca 2015 r. uchylony został art. 89a ust. 7 ustawy, co umożliwia korzystanie z ulgi na złe długi przez wierzycieli powiązanych z dłużnikami.
18 sierpnia b.r. ruszy portal podatkowy umożliwiający podatnikom składanie deklaracji
Od tego dnia możliwe będzie składanie deklaracji w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej z wykorzystaniem portalu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Rozszerzono katalog deklaracji, które złożymy bez podpisu elektronicznego
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują przepisy znowelizowanego rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań. Katalog został rozszerzony o 18 pozycji, w tym głównie dotyczących deklaracji akcyzowych, które można będzie złożyć bez konieczności potwierdzenia podpisu elektronicznego certyfikatem.
Możliwość kwartalnego składania deklaracji AKC-WW
Od 1 lipca weszły w życie przepisy pozwalające podatnikom podatku akcyzowego stosować kwartalny okres rozliczeniowy w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych z jednoczesnym zachowaniem możliwości stosowania miesięcznych okresów rozliczeniowych – do wyboru przez podatnika.