Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: formularze PIT
Twój e-PIT dla przedsiębiorców
Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mają czas na rozliczenie PIT za ubiegły rok. Większość z nich robi to za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.
Twój e-PIT w galerii handlowej
W sobotę (16 marca 2019 r.) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą przy rozliczeniu podatkowym. Akcja odbędzie się w 75. centrach w Polsce w godzinach od 12 do 20. Dla wszystkich, którzy rozliczają się na PIT-37 i PIT-38, rozliczenie odbędzie się w usłudze Twój e-PIT.
Nowe terminy i sposób przesyłania informacji o dochodach
Od 2019 r. zmienia się sposób przesyłania informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach.PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R za 2018 r. przekazywane są do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie do 31 stycznia 2019 r. Termin na przesłanie informacji podatnikowi nie zmienia się i jest to nadal koniec lutego.
Urząd skarbowy wypełniał zeznanie za podatnika
Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Od 15 lutego do 30 kwietnia podatnik będzie się mógł zapoznać ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym. Osoby, które rozliczą się elektronicznie, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty – maksymalnie w ciągu 45 dni.
Wstępnie wypełniony PIT za 2017 r.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Dzięki PFR roczny PIT można złożyć szybko i pewnie - znacznie spada ryzyko błędów popełnianych przy samodzielnym składaniu deklaracji podatkowej.
Rozliczanie PIT z administracją skarbową
Wszyscy podatnicy, którzy składają roczne zeznania na formularzu PIT-37, mogą liczyć na wsparcie administracji skarbowej.Wystarczy, że złożą krótki wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy wypełni za nich deklarację podatkową. Dzięki złożeniu wniosku PIT-WZ (czyli wniosku o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy) sama administracja skarbowa sporządzi dla podatnika roczne rozliczenie podatku na formularzu PIT-37. Zrobi to nawet wtedy, gdy podatnik uzyskuje dochody od więcej niż jednego pracodawcy czy korzysta z ulg i odliczeń (np. ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej).
Ostatnie dni na składanie wniosek o sporządzenie PIT przez urząd
18 kwietnia to ostatni dzień na skorzystanie z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.
Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego. W ramach kampanii Szybki PIT Ministerstwo przygotowało dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku. Będą to m.in. tradycyjne już, wydłużone godziny pracy i dyżury telefoniczne naszych ekspertów, a także punkty rozliczeń w galeriach handlowych.