Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: interpretacja podatkowa
Termin na ponowne wydanie uchylonej interpretacji liczony na nowo
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 834/14) ze skargi na interpretację indywidualną rozstrzygnął wątpliwości w przedmiocie terminu przewidzianego w celu ponownego wydania interpretacji indywidualnej po jej uprzednim uchyleniu wyrokiem sądu.
Wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego
Od 01 stycznia 2016 roku - ustawą z 10 września 2015 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1649) – w Ordynacji podatkowej wprowadzona zostanie nowa instytucja wniosku wspólnego w ramach regulacji dotyczących interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Czy komornicy sądowi powinni być uznawani za podatników podatku od towarów i usług?
Od 1 października komornicy mają płacić podatek VAT. Minister Finansów w czerwcu zmienił interpretację dotychczasowych przepisów uznając, że usługi komornicze będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Resort uznał bowiem, że wykonując czynności egzekucyjne komornicy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, więc występują w charakterze podatników.
Koszty dodatkowe wliczane do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu towarów
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 28 września 2015 r. PT2.8101.1.2015.SJK.20 w zakresie kosztów dodatkowych wliczanych do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów.
Odliczenia VAT w trakcie zawieszenia działalności
Minister Finansów wydał interpretację indywidualną, która określa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne oraz ewentualnego zwrotu różnicy podatku VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Nowe zasady wydawania interpretacji indywidualnych od 1 lipca
Od lipca wnioski o interpretacje dotyczące akcyzy, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn będzie można złożyć wyłącznie do dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie lub Katowicach.
Nowe zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego
Minister Finansów podpisał dwa rozporządzenia zmieniające zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 r. Zmieni się również wzór wniosku o wydanie interpretacji oraz sposób uiszczania opłat.
Rząd przyjął projekt nowej ustawy o administracji podatkowej
Asystent pomagający przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, centra obsługi i usprawnienie wydawania interpretacji podatkowych to założenia projektu ustawy o administracji podatkowej, przyjętej przez rząd 31 marca 2015 r. Jak podaje Ministerstwo Finansów dzięki zmianom ma ona być nowocześniejsza oraz lepiej przygotowana do obsługi klientów.