Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: jednostki samorządu terytorialnego
Racjonalizacja zadłużenia i wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego JST
Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on m. in. racjonalizacji zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego oraz wzmocnienia mechanizmów, które zwiększą bezpieczeństwo finansowe samorządów.
Nowe sprawozdanie dotyczące podatków lokalnych
Wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) będą corocznie składać sprawozdania podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości, rolnego oraz leśnego. 12 stycznia 2018 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie sprawozdania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2455).
Centralizacji rozliczeń VAT w samorządach
Projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego dotyczy centralizacji rozliczeń w zakresie podatku VAT w samorządach i obejmuje jednostki budżetowe utworzone przez samorząd, zakłady budżetowe, urzędy gminy, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie.
Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych w 2017 r.
Co roku Minister Finansów obwieszczeniem dokonuje aktualizacji wysokości stawek maksymalnych, które rady poszczególnych gmin mogą zastosować wydając uchwały określające wysokość stawek podatków i opłat lokalnych na dany rok podatkowy. Z momentem ogłoszenia górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego uprawnione są do podejmowania uchwał podatkowych.
Nowe zasady rozliczeń w VAT przez JST
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego, przedłożony przez Ministra Finansów.
Prezydent podpisał ustawę obniżającą progi ostrożnościowe
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych obniżającą progi ostrożnościowe o 7 punktów procentowych. Progi są graniczną wartością relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto. Zdaniem Ministerstwa Finansów, celem zmian jest ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie i zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej.
Trybunał Sprawiedliwości UE wypowie się w sprawie VAT w gminach
Naczelny Sąd Administracyjny 10 grudnia 2013 r. postanowił (sygn. I FSK 311/12) skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne dotyczące statusu prawnopodatkowego w podatku od towarów i usług samorządowych jednostek budżetowych, następującej treści:
Zmiana umowy spółki z większościowym udziałem samorządów zwolniona z PCC
Przepis art. 9 pkt 11 lit. d ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 694, z późn. zm.), zw. dalej PCCU zwalnia od podatku zmianę umowy spółki jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie transportu publicznego, zarządzania portami i przystaniami morskimi, zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, energię elektryczną, energię cieplną lub zbiorowego odprowadzania ścieków a w chwili zmiany umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiada już co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce.