Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: kasy rejestrujące
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Nowe obowiązki w zakresie kas rejestrujących
Od 1 maja br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2019 poz. 816).
Do pierwszego czytania został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązania pozwalającego na stosowanie do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kas rejestrujących (tzw. kasy online) przesyłających dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Niewydanie paragonu to wykroczenie
Resort finansów przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie sankcji karnych za brak rejestracji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.
Konsekwencje wystawiania pustych faktur
W przypadku sprzedaży np. paliwa osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedawca jest zobowiązany zaewidencjonować taką sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej. Obowiązkiem sprzedawcy jest wydrukowanie paragonu i wydanie go kupującemu. W związku z zakupem paliwa nabywca może zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury. W takiej sytuacji do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy dołącza się paragon.
Obsługa rachunkowo-księgowa a obowiązek ewidencjonowania – interpretacja ogólna MF
W przypadku, gdy podmiot świadczący wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, a obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących powstaje u niego na zasadach ogólnych. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r., nr PT3.8101.2.2015.AEW.16.
Wedle najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych), od 1 stycznia 2015 r. przedstawiciele takich zawodów jak: lekarze, stomatolodzy, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, osoby świadczące usługi gastronomiczne, ale także mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy, nie będą mieli możliwości korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozporządzenie dotyczące zasad stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016 oraz nową listę podmiotów zobowiązanych do stosowania kas niezależnie od osiąganego obrotu.
Obowiązek prowadzenia kas rejestrujących
Obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).