Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: komornik
VAT już w opłacie egzekucyjnej – uchwała Sądu Najwyższego
Dnia 27 lipca 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której ostatecznie określił, że komornicy sądowi nie mogą podwyższać opłat egzekucyjnych o wartość podatku od towarów i usług. Problem prawny w przedmiotowej sprawie opierał się w głównej mierze o właściwą interpretację przepisu art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1277 z późn. zm.; dalej u.k.s.e.).
Komornicy a VAT – będzie uchwała 7 sędziów NSA
Dnia 1 grudnia 2016 roku odbyła się pierwsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnych w sprawie zasadności objęcia obowiązkiem podatkowym w VAT opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników sądowych. W trakcie rozprawy pełnomocnicy komornika sądowego przedstawili pogłębioną analizę statusu komornika sadowego na gruncie polskiego porządku prawnego. Wskazali również szereg innych argumentów wskazujących na to, iż uznanie działalności komorników za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów złożył jednak wniosek o przedstawienie zagadnienia prawnego w rozpoznawanym zakresie do rozstrzygnięcia w formie uchwały powiększonego składu NSA.
Podatek VAT jednak nie dla komorników?
W dniu 6 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił 11 interpretacji indywidualnych Ministra Finansów uznających, że czynności wykonywane przez komorników sądowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czy komornicy sądowi powinni być uznawani za podatników podatku od towarów i usług?
Od 1 października komornicy mają płacić podatek VAT. Minister Finansów w czerwcu zmienił interpretację dotychczasowych przepisów uznając, że usługi komornicze będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Resort uznał bowiem, że wykonując czynności egzekucyjne komornicy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, więc występują w charakterze podatników.