Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: komunikacja elektroniczna
Od 1 lipca 2018 r. - JPK na żądanie
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania struktur JPK na żądanie organów podatkowych.Dotyczy to postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do przekazania JPK przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów.
Nowe możliwości na Portalu Podatkowym od 1 lipca 2016 r.
Podatnicy, którzy chcą zgłosić pełnomocnictwo ogólne, od 1 lipca 2016 r. mogą to zrobić przy wykorzystaniu nowej funkcjonalności Portalu Podatkowego (PP). Dodatkowo udostępniono Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych, czyli narzędzie do weryfikacji pełnomocnictw przez administrację podatkową.
Rejestracja do konta podatnika przez ePUAP
Od 21 stycznia 2016 r. na Portalu Podatkowym można się rejestrować do konta podatnika z użyciem profilu zaufanego ePUAP.
Przerwa w obsłudze e-deklaracji
W okresie od 1 do 7 października 2015 r. zaplanowano przerwę w elektronicznej usłudze deklaracji, pobierania aktualnych potwierdzeń zapłaty akcyzy od samochodów osobowych oraz obsługi wniosków o wydanie banderol podatkowych lub sprzedaż banderol legalizacyjnych.
Komunikacja elektroniczna z urzędem skarbowym
Od 11 maja b.r. organy podatkowe będą mogły kontaktować się z podatnikami drogą mailową. Zmiany wynikają z ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Chodzi o możliwość przesyłania w ten sposób podatnikom decyzji, postanowień, interpretacji oraz wezwań do złożenia zeznań czy wyjaśnień, pod warunkiem, że podatnik wyrazi na to zgodę.
Kilka słów na temat elektronicznej komunikacji organów podatkowych z podatnikami
Minister Finansów publicznie ogłosił zamiar rozszerzenia, w stosunku do unormowań dotychczasowych, sposobów komunikowania się organów podatkowych z podatnikami za pośrednictwem Internetu. Komunikacja ta polegać ma m.in. na tym, że informacje o podatnikach będą przetwarzane w urzędach skarbowych do postaci deklaracji lub zeznań podatkowych. Podatnik nie będzie musiał tych zeznań składać, a tym samym ograniczona zostanie jego odpowiedzialność za interpretacje przepisów i złożone oświadczenie.