Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: kontrola podatkowa
Pakiet deregulacyjny dla przedsiębiorców
Minister Rozwoju i Technologii przedstawił założenia kończących się prac nad pierwszym pakietem deregulacyjnym. Minister zapowiedział też uruchomienie projektu „Polska Przedsiębiorców”.
Od 1 lipca 2018 r. - JPK na żądanie
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania struktur JPK na żądanie organów podatkowych.Dotyczy to postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do przekazania JPK przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów.
Przyjazne kontrole w ramach KAS
Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, w ramach Krajowej Administracji Skarbowej zdecydowana większość kontroli będzie przeprowadzana na dotychczasowych zasadach. Standardowe kontrole podatkowe będą przeprowadzane z minimum 7-dniowym wyprzedzeniem z zachowaniem przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak poważna przestępczość gospodarcza musi się liczyć ze skutecznym przeciwnikiem, jakim ma się stać kontrola celno-skarbowa
Kary porządkowe w Ordynacji podatkowej od 1.1.2016
Kara porządkowa jest środkiem dyscyplinującym uczestników postępowania i nie ma charakteru normy prawa karnego. Jest sankcją administracyjną. Organ podatkowy ma prawo nałożenia kary porządkowej tylko w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolnym. Do końca 2015 r. karą porządkową mogli zostać ukarani: strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, osoba, która wyraziła zgodę na powołanie jej na biegłego - którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego: 1. nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub 2. bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności, lub też 3. bez zezwolenia organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem.
Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej
W Sejmie odbyło się II czytanie projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2605). W związku ze zgłoszoną poprawką przywracającą pierwotny zapis kwestii rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika projekt trafi ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
Uprawnienia organów kontroli podatkowej
Organy podatkowe mają szerokie uprawnienia w zakresie kontrolowania sposobu, w jaki podatnik wypełnia ciążące na nim obowiązki podatkowe. Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani (podatnik, płatnik, inkasent oraz ich następcy prawni) wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego (art. 281 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).
20-proc. podatek w różnych postępowaniach
Organ ma prawo nałożyć 20-proc. podatek na otrzymaną w przeszłości pożyczkę, na którą powołuje się podatnik. Uprawnienie to przysługuje organowi podatkowemu w trakcie jakiegokolwiek postępowania, nie tylko dotyczącego nieujawnionych źródeł przychodów. Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. II FSK 1636/11.