Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: koszty uzyskania przychodów
Uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych
W trakcie procedowania w Sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (nr druku VIII.2854). Celem nowelizacji jest szeroko rozumiane uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych.
Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienie dotyczące nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.), które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175).
Zakup roweru kosztem podatkowym w działalności gospodarczej
Organy podatkowe wskazują, że przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. W związku z tym do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki poniesione na zakup roweru. Faktura VAT dokumentująca nabycie roweru stanowi jednocześnie podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Dwukrotne zwiększenie limitu 50 % kosztów dla twórców
Limit przychodów osiąganych przez twórców, od których będzie można liczyć 50 % koszty uzyskania przychodu, zostanie dwukrotnie zwiększony. O wspólnym projekcie, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom m.in. artystów i wynalazców, poinformowali wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński. Zmiany mają zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.
Amortyzacja i eksploatacja samochodów a KUP – interpretacje
Co do zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych organy podatkowe zgodnie stoją na stanowisku, że podatnicy wykorzystujący pojazdy do celów mieszanych (tj. do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych) mogą zaliczać je w pełnej wysokości, z kolei w odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych tych pojazdów (w tym wydatków na paliwo) – zdania organów podatkowych są podzielone.
Możliwa jest amortyzacja pełnej wartości auta
Prywatny użytek firmowego samochodu nie oznacza, że przedsiębiorca musi rezygnować z zaliczania do kosztów podatkowych części jego wartości. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-574/14/WM.
Odliczenie 50% podatku od samochodu a koszty w podatku dochodowym
Praktyczne problemy z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów o podatku VAT z dniem 1 kwietnia 2014 roku.