Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: mechanizm odwrotnego obciążenia
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej
Zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni.Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.
Obrót nowymi towarami z kategorii elektronika w procedurze VAT-marża
Stosowanie procedury VAT-marża regulują przepisy ustawy o VAT. W przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały nabyte od: osób innych niż podatnicy podatku VAT; podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.
VAT: Zmiany przepisów o odwrotnym obciążaniu w transakcjach krajowych
Z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.; Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).
Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT
Sejm przyjął 9 z 10 poprawek zaproponowanych przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, która rozszerza mechanizm tzw. odwróconego VAT m.in. na tablety, laptopy, konsole do gier i telefony komórkowe.
Nowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakłada objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia kolejnych towarów, takich jak złoto, telefony komórkowe, czy tablety, zmiany w uldze na złe długi i na liście towarów wrażliwych oraz podwyższenie kaucji gwarancyjnej dla dostawców paliw.
Planowane rozszerzenie mechanizmu odwróconego obciążenia
W projekcie do założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług Ministerstwo Finansów przewiduje rozszerzenie i doprecyzowanie przepisów w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse chargé) dla niektórych towarów.
Mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Wprowadzone zmiany mają ukrócić proceder wyłudzeń podatkowych przy obrocie tzw. towarami wrażliwymi.