Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: Ministerstwo Finansów
Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2019 r.
Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na rok 2019, przedłożony przez Ministra Finansów. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego oraz solidarnościowej polityki społecznej.
Ministerstwo Finansów przedstawiło 16 sierpnia br. do konsultacji społecznych projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika (UD421). Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika wchodzi w skład pakietu ustaw, obejmującego projekt ustawy - Ordynacja podatkowa oraz projekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Ordynacja podatkowa i ustawę o Rzeczniku Praw Podatnika, których celem jest dostosowanie krajowego prawa podatkowego do potrzeb podatnika i nowych standardów kształtowania relacji między państwem a obywatelem.
EXIT TAX – podatek od emigracji
Ministerstwo finansów pracuje nad tzw. „EXIT TAX” - podatkiem, który miałby zostać nałożony na podmioty przenoszące posiadany majątek lub działalność gospodarczą za granicę, w szczególności do tzw. rajów podatkowych. Istnieje jednak obawa, że obciążone nowym podatkiem zostaną także osoby fizyczne emigrujące z kraju np. w poszukiwaniu lepszej pracy.
Na etapie konsultacji społecznych jest projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (numer RCL: UD419). Podstawowym celem proponowanych zmian jest potrzeba zwalczania szarej strefy i wyłudzeń podatkowych, która – zdaniem projektodawcy - wymaga wprowadzenia przedstawionych w projekcie rozwiązań, które mają na celu usprawnienie wykonywania zadań przez Krajową Administrację Skarbową.
Od 1 lipca 2018 r. - JPK na żądanie
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą mieć obowiązek przekazywania struktur JPK na żądanie organów podatkowych.Dotyczy to postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do przekazania JPK przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów.
Nowa Ordynacja Podatkowa – przejrzystość, prostota, przyjazność
Nowa Ordynacja Podatkowa ma dać poczucie bezpieczeństwa i pewności podatnikom oraz zapewnić sprawność i skuteczność administracji skarbowej. Będzie ona oparta o przyjazne i przejrzyste regulacje dostosowane do rozwoju gospodarczego i technologicznego.
Rejestr Należności Publicznoprawnych
Dnia 13 czerwca 2018 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące Rejestru Należności Publicznoprawnych. W Rejestrze będzie można sprawdzić dane m.in. osób fizycznych i prawnych, które zalegają z zapłatą należności pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej, dla których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych albo jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o należności wraz z odsetkami niezapłacone w terminie w kwocie co najmniej 5.000 zł.
3xP w praktyce – kolejne uproszczenia podatkowe
Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów. Zmiany są zgodne z filozofią 3xP, czyli stworzeniem systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników, w tym przedsiębiorców.