Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: MPP
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności
MPP polega na tym, że zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty VAT wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT, zaś zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto z tej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo w SKOK, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.
Objaśnienia podatkowe dotyczące mechanizmu podzielonej płatności
W związku z wprowadzeniem obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatnościdla określonych transakcji wydane zostały objaśnienia podatkowe z 23.12.2019 r. W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wdraża ona do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności przy dokonywaniu płatności za nabyte towary i usługi.
Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne i nie rodzi konsekwencji. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 000 zł na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT, jeżeli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 r.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany od 1 listopada 2019 r. w odniesieniu do tzw. „wrażliwych” towarów i usług. Chodzi m.in. o części i akcesoria do pojazdów, benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, oleje opałowe oraz oleje smarowe - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliwa stałe z węgla, wybrane produkty żeliwne, stal i wyroby stalowe, metale szlachetne, złom i odpady, elektronika (tablety, smartfony, konsole) i usługi budowalne. Dokładny wykaz towarów i usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności znajdzie się w załączniku nr 15 do ustawy.
Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności i nowa matryca stawek VAT
Przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w VAT oraz ochrona dla nabywcy towaru lub usługi – to najważniejsze cele wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w tzw. branżach wrażliwych. MPP ma usunąć ryzyko znikania podatników wraz z podatkiem, zapłaconym im przez kontrahentów, ale nieodprowadzonym do budżetu państwa.