Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: Naczelny Sąd Administracyjny
Wyrok TSUE w sprawie pytania prejudycjalnego dotyczącego biur podróży
W dniu 19 grudnia 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE udzielił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne przedstawione przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 831/15) w sprawie - Szef Krajowej Administracji Skarbowej przeciwko Skarpa Travel sp. z o.o. (sprawa C-422/17; ECLI:EU:C:2018:1029).
Uchylenie decyzji ostatecznej a przedawnienie – uchwała NSA
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu dnia 26 lutego 2018 r., sygn. akt I FPS 5/17, zagadnienia prawnego podjął uchwałę wskazującą, że uchylenie decyzji ostatecznej w zakresie określenia zobowiązania podatkowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje unicestwienie materialnoprawnego skutku zastosowania środka egzekucyjnego w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej.
Komornicy a VAT – będzie uchwała 7 sędziów NSA
Dnia 1 grudnia 2016 roku odbyła się pierwsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnych w sprawie zasadności objęcia obowiązkiem podatkowym w VAT opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników sądowych. W trakcie rozprawy pełnomocnicy komornika sądowego przedstawili pogłębioną analizę statusu komornika sadowego na gruncie polskiego porządku prawnego. Wskazali również szereg innych argumentów wskazujących na to, iż uznanie działalności komorników za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów złożył jednak wniosek o przedstawienie zagadnienia prawnego w rozpoznawanym zakresie do rozstrzygnięcia w formie uchwały powiększonego składu NSA.
Uchwały NSA dotyczące przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku
W dniu 24 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości, powstałe przy rozpatrywaniu skarg kasacyjnych w sprawach oznaczonych sygnaturami akt I FSK 724/14 oraz I FSK 118/15.
Termin na ponowne wydanie uchylonej interpretacji liczony na nowo
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 834/14) ze skargi na interpretację indywidualną rozstrzygnął wątpliwości w przedmiocie terminu przewidzianego w celu ponownego wydania interpretacji indywidualnej po jej uprzednim uchyleniu wyrokiem sądu.
Kontrole krzyżowe w firmie – postanowienie NSA
Urzędy mogą pozyskiwać od kontrahentów podatnika oświadczenia i uwagi dotyczące faktur oraz umów z kontrolowanej transakcji. NSA odmówił jednak podjęcia uchwały w sprawie kontroli krzyżowych – postanowienie NSA z dnia 3 marca 2014 r., sygn. II FPS 7/13.