Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: nowelizacja VAT
W Ministerstwie Finansów zakończył się zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał krytyczne błędy w realizacji projektu. Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada etapowe wdrażanie obligatoryjnej e-Faktury. KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
Przeciwdziałanie wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
W resorcie finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Najważniejszym celem realizowanym przez ten projekt jest ograniczenie luki w podatku VAT spowodowanej wyłudzeniami. Nowa regulacja wprowadza system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców i przez to ma służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa podatników VAT w obrocie gospodarczym.
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r.
1. Rozszerzenie zakresu towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia Od 1 stycznia 2017 r. tym szczególnym sposobem rozliczenia podatku należnego objęto transakcje, których przedmiotem są m.in. następujące towary: procesory i towary z metali szlachetnych. Towary z metali szlachetnych do końca 2016 r. były objęte instytucją solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Od 1 stycznia 2017 r. – z uwagi na zmianę sposobu rozliczenia dostaw tych towarów – instytucji tej nie stosuje się do transakcji, których przedmiotem są wskazane towary.
W ostatnich dniach września na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Głównym celem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 września 2016 r. jest wprowadzenie do systemu prawa podatkowego dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających negatywnym zjawiskom w postaci tzw. „luki w VAT”, która polegającej na zwiększaniu się różnicy między VAT teoretycznie należnym a VAT faktycznie pobranym.
Posłowie przyjęli poprawki Senatu do tzw. pakietu paliwowego
W ostatnim dniu 22-go posiedzenia Sejm zakończył parlamentarne prace nad tzw. pakietem paliwowym, mającym uszczelnić pobór VAT. Sejm uchwalił w ostatecznej wersji nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Zmiana stawki VAT na wybrany sprzęt medyczny
Dnia 15 marca 2016 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie zmian przepisów, które mają na celu likwidację uchybienia stwierdzonego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 4 czerwca 2015 r. w sprawie C-678/13 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejmowe prace nad nowelizacją ustawy o PIT i VAT
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej oraz w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Odliczenie 50% podatku od samochodu a koszty w podatku dochodowym
Praktyczne problemy z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów o podatku VAT z dniem 1 kwietnia 2014 roku.