Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: organy podatkowe
Krajowa Administracja Skarbowa
Dnia 5 września 2016 r. skierowano do I czytania projekty dwóch ustaw: ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy – Przepisy wprowadzające o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe regulacje przewidują utworzenie jednolitej Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS), która ma stanowić wyspecjalizowaną administrację rządową, w miejsce obecnie funkcjonujących: administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Krajowa Administracja Skarbowa będzie podporządkowana Ministrowi Finansów.
Krajowa Administracja Skarbowa – stan prac nad reformą administracji
Minister Finansów 21 kwietnia 2016 r., podczas spotkania z przedstawicielami organów podatkowych, skarbowych i celnych zaprezentował stan prac, które prowadzą do połączenia Służby Celnej, administracji podatkowej oraz urzędów kontroli skarbowej w jedną strukturę.
Zmiany w obsłudze „dużych” podatników
1 stycznia 2016 r. planowane jest utworzenie wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym. Rolę tą będzie pełnił Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy. Właściwość tego urzędu i pozostałych wyspecjalizowanych urzędów skarbowych zostanie określona w opracowywanym projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, które zostanie wydane na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej.
Wezwanie na gruncie Ordynacji podatkowej – odpowiedź Ministerstwa Finansów
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 25992/14 Minister Finansów wyjaśnił, że wprowadzenie w przepisach ustawy Ordynacja podatkowa regulacji nakładającej obowiązek osobistego stawiennictwa tylko do obrębu gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa podatnik, utrudniłoby naczelnikowi urzędu skarbowego oraz naczelnikowi urzędu celnego prawidłowe wykonanie ich ustawowych zadań.
Kontrole krzyżowe w firmie – postanowienie NSA
Urzędy mogą pozyskiwać od kontrahentów podatnika oświadczenia i uwagi dotyczące faktur oraz umów z kontrolowanej transakcji. NSA odmówił jednak podjęcia uchwały w sprawie kontroli krzyżowych – postanowienie NSA z dnia 3 marca 2014 r., sygn. II FPS 7/13.
Wezwanie w postępowaniu podatkowym
Jednym z obowiązków podatników, wynikającym z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), jest osobiste stawienie się na wezwanie organu podatkowego. W trakcie postępowania podatkowego organ może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie.