Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: paliwo odliczenie VAT
Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
Prezydent RP 31 marca 2017 r. podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tzw. pakiet przewozowy będzie narzędziem uszczelniającym system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. 3 kwietnia 2017 r. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Posłowie przyjęli poprawki Senatu do tzw. pakietu paliwowego
W ostatnim dniu 22-go posiedzenia Sejm zakończył parlamentarne prace nad tzw. pakietem paliwowym, mającym uszczelnić pobór VAT. Sejm uchwalił w ostatecznej wersji nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Zmiany ustaw podatkowych w ramach tzw. Pakietu Paliwowego
Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie Prawo energetyczne podyktowany jest koniecznością podjęcia działań zapobiegających wyłudzaniu podatku od towarów i usług w obrocie paliwami.
Dobra wiara podatnika a prawo do odliczenia VAT
W dniu 22 października 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok C-277/14 w sprawie PPUH Stehcemp sp.j. Florian Stefanek, Janina Stefanek, Jarosław Stefanek przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi. Pytanie prejudycjalne dotyczył zasadność odmowy prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu transakcji uznanych za podejrzane, w szczególności z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący.
Odliczenie VAT od opłat za autostrady i parkingi
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 27172 w sprawie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych resort finansów wyjaśnił, że wydatki poniesione za przejazd autostradą oraz za parking, mieszczą się w pojęciu wydatków związanych z używaniem pojazdu samochodowego, gdyż nierozerwalnie związane są z używaniem konkretnego pojazdu i same bez istnienia pojazdu jako takie nie mają racji bytu.
Odliczenie pełnej kwoty VAT od samochodów typu bankowóz
Jeśli przedsiębiorca nie zajmuje się profesjonalnie przewozem gotówki, to nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT. Wyrok NSA z dnia 25 marca 2014 r., sygn. I FSK 257/13.
Każdy ma prawo odliczenia podatku od bankowozu
Prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego przy zakupie bankowozu oraz do odliczenia VAT od paliwa nabywanego dla napędu takiego pojazdu przysługuje każdemu, nawet jeśli prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem nie jest wyłącznie przewóz środków pieniężnych.