Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: Podatek dochodowy
Konstytucja Biznesu. Wolność gospodarcza w praktyce
Działalność na najmniejszą skalę bez konieczności rejestracji, 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych firm oraz liczne uproszczenia podatkowe – te i wiele innych rozwiązań zawiera pakiet Konstytucji Biznesu, którą 18 listopada przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. Sercem pakietu jest pro-wolnościowa ustawa Prawo Przedsiębiorców, która na nowo zdefiniuje relacje biznesu z administracją.
Nowe limity dla regulowania płatności w formie gotówkowej
Obniżenie - z obecnych 15 tys. euro do 15 tys. zł - limitu wartości transakcji między przedsiębiorcami, w ramach których płatności muszą być dokonywane (przyjmowane) za pośrednictwem rachunku płatniczego, to jedna z zasadniczych zmian przewidzianych ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.
WSA we Wrocławiu uwzględnił skargę RPO na indywidualną interpretację podatkową
Sprawa dotyczy interpretacji przepisów dotyczących powstania obowiązku podatkowego związanego ze sprzedażą nieruchomości przed upływem 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.
Senat przyjął nowelizację dot. opodatkowania dochodów nieujawnionych
Senat, w dniu 7 lutego 2015 r., przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, która reguluje zasady opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.
Odliczenie 50% podatku od samochodu a koszty w podatku dochodowym
Praktyczne problemy z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów o podatku VAT z dniem 1 kwietnia 2014 roku.
Opowieści podatkowe: „Zwycięski marsz” podatków dochodowych
W wieku XIX prowadzona była poważna debata nad kwestią opodatkowania. Ważnym dylematem było pytanie czy powinien istnieć jeden powszechny podatek dochodowy, a jeśli tak to czy powinien to być podatek syntetyczny czy analityczny, czy stawka powinna być proporcjonalna, czy progresywna i czy miejsce każdego w strukturze społecznej powinno pozostać niezmienionym?
Wydłużenie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych
Zasadą jest, że termin przedawnienia zobowiązań podatkowych wynosi 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że po upływie określonego terminu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, zobowiązanie to wygasa, wskutek czego organ podatkowy traci prawo do weryfikacji rozliczeń podatnika, a w konsekwencji do żądania zapłaty należnego podatku. Tymczasem należy zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach okres przewidziany na skontrolowanie rozliczeń podatnika może ulec wydłużeniu.