Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: podatnik VAT
Wykaz podatników VAT z numerem rachunku bankowego przedsiębiorcy
Dnia 13 marca br. wpłynął do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Proponowane regulacje dotyczą wprowadzenia ogólnie dostępnego wykazu podatników VAT zawierającego – poza obecnie dostępnymi informacjami – także dane dotyczące rachunków bankowych prowadzonych na potrzeby działalności gospodarczej. Celem projektowanej ustawy jest dalsze uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Opiniowany projekt ustawy o zmianie ustawy przewiduje zmiany m.in. w ustawie o VAT, ustawie o PIT, ustawie o CIT i Ordynacji podatkowej.
Ustalenie należytej staranności w VAT – wyniki konsultacji społecznych
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy ze stroną społeczną wypracowały wskazówki pomocne urzędnikom skarbowym w ocenie dochowania należytej staranności w VAT przez przedsiębiorców. Najważniejsze okoliczności, którymi będą się kierować urzędnicy skarbowi, prezentuje „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych" dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Publiczny wykaz podatników VAT czynnych
W poniedziałek 27 listopada br. w Ministerstwie Finansów omówiono wyniki konsultacji społecznych w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W ramach nowelizacji planowane jest utworzenie nowego rejestru podatników VAT.
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).
VAT już w opłacie egzekucyjnej – uchwała Sądu Najwyższego
Dnia 27 lipca 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której ostatecznie określił, że komornicy sądowi nie mogą podwyższać opłat egzekucyjnych o wartość podatku od towarów i usług. Problem prawny w przedmiotowej sprawie opierał się w głównej mierze o właściwą interpretację przepisu art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1277 z późn. zm.; dalej u.k.s.e.).
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r.
1. Rozszerzenie zakresu towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia Od 1 stycznia 2017 r. tym szczególnym sposobem rozliczenia podatku należnego objęto transakcje, których przedmiotem są m.in. następujące towary: procesory i towary z metali szlachetnych. Towary z metali szlachetnych do końca 2016 r. były objęte instytucją solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Od 1 stycznia 2017 r. – z uwagi na zmianę sposobu rozliczenia dostaw tych towarów – instytucji tej nie stosuje się do transakcji, których przedmiotem są wskazane towary.
Od 1.1.2017 r. mali i średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania będą musieli złożyć do 25.2.2017 r. Obecnie obowiązek przesyłania JPK dotyczy dużych firm.
W ostatnich dniach września na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Głównym celem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 września 2016 r. jest wprowadzenie do systemu prawa podatkowego dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających negatywnym zjawiskom w postaci tzw. „luki w VAT”, która polegającej na zwiększaniu się różnicy między VAT teoretycznie należnym a VAT faktycznie pobranym.