Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: postępowanie podatkowe
ETPC: Postępowanie podatkowe po uniewinnieniu w sprawie karnej
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie 7356/10 Lucky Dev przeciwko Szwecji uznał, że dalsze prowadzenie postępowania podatkowego i nałożenie sankcji pieniężnej po uniewinnieniu w sprawie karnej – stanowiło naruszenie zakazu ponownego sądzenia.
Kara porządkowa nakładana w trybie Ordynacji podatkowej
W 2015 r. maksymalna kwota kary porządkowej nakładanej określonych sytuacjach na podatników i innych uczestników postępowania podatkowego wyniesie 2800 zł. Obowiązujący obecnie limit nie zmieni się.
Wezwanie w postępowaniu podatkowym
Jednym z obowiązków podatników, wynikającym z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), jest osobiste stawienie się na wezwanie organu podatkowego. W trakcie postępowania podatkowego organ może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie.
Terminy załatwienia spraw przez organy podatkowe
Zasady dotyczące załatwiania spraw przez organy podatkowe regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.). Terminy postępowania podatkowego są różnie klasyfikowane.
Jak uprawdopodobnić brak winy?
Zgodnie z art. 162 § 1 Ordynacji podatkowej: „W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.” Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny, która spowodowała uchybienie terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin. Nie ulega wątpliwości, że warunkami przywrócenia terminu są cztery przesłanki wymienione powyżej.
Kwalifikowanie dowodów z postępowania karnego w postępowaniu podatkowym
W myśl art. 181 o.p. dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być między innymi materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.