Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: postępowanie przed sądami administracyjnymi
Nowe zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych
Z dniem 1 czerwca 2017 r. zmieni się sposób zaskarżania interpretacji indywidualnych - skrócona zostanie droga odwoławcza, a tym samym czas oczekiwania na weryfikację interpretacji przez sąd. Podatnik, który nie zgadza się z treścią wydanej interpretacją, będzie mógł od razu wnieść skargę do sądu administracyjnego.
Klauzula unikania opodatkowania a odmowa wydania interpretacji
Spółka z o.o. złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydana na rzecz wnioskodawcy interpretacja indywidualna (dotycząca połączenia wnioskodawcy ze spółką osobową) zapewniałaby ochronę, o której mowa w przepisach art. 14k i 14 m Ordynacji podatkowej. Połączenie Wnioskodawcy ze spółką osobową nastąpiłoby przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej na Wnioskodawcę w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydane wspólnikom przejmowanej spółki osobowej (łączenie się przez przejęcie). Połączenie miało zostać przeprowadzone w trakcie obecnego roku podatkowego Wnioskodawcy.
Komornicy a VAT – będzie uchwała 7 sędziów NSA
Dnia 1 grudnia 2016 roku odbyła się pierwsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnych w sprawie zasadności objęcia obowiązkiem podatkowym w VAT opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników sądowych. W trakcie rozprawy pełnomocnicy komornika sądowego przedstawili pogłębioną analizę statusu komornika sadowego na gruncie polskiego porządku prawnego. Wskazali również szereg innych argumentów wskazujących na to, iż uznanie działalności komorników za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów złożył jednak wniosek o przedstawienie zagadnienia prawnego w rozpoznawanym zakresie do rozstrzygnięcia w formie uchwały powiększonego składu NSA.
Dostawa mediów może być świadczeniem odrębnym od najmu
Spółka wystawiając faktury z tytułu kosztów mediów może stosować stawki podatku VAT w wysokości właściwej dla tych dostaw, a nie stawki podatku właściwej dla usługi najmu. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 1 lipca 2015 r. Źródło: I SA/Po 883/15 - Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2015 roku
Zmiany w ppsa i VAT przyjęte przez Sejm
Sejm przyjął na 87. posiedzeniu m.in. regulacje mające na celu usprawnienie postępowania przed sądami administracyjnymi oraz rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT m.in. o laptopy i tablety.