Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: składanie deklaracji
Dnia 15 lutego br. ruszyła akcja rozliczeniowa PIT, która potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 mln razy. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapewniają wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez Internet.
15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które otrzymał od płatników. Podatnik samodzielnie wybierze czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.
Wspólne opodatkowanie dochodów małżonków
W związku z nowelizacją art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.; dalej: ustawa o PIT) wydane zostały objaśnienia podatkowe omawiające skutki likwidacji jednego z warunków uprawniających podatników do preferencyjnego opodatkowania dochodów. Zmiany te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.
Wstępnie wypełniony PIT za 2017 r.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Dzięki PFR roczny PIT można złożyć szybko i pewnie - znacznie spada ryzyko błędów popełnianych przy samodzielnym składaniu deklaracji podatkowej.
Upublicznianie danych podatników CIT
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt wprowadza do ustawy o CIT regulację umożliwiającą ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych upublicznienie informacji zawierającej dane podatkowe podatników, których przychody w roku poprzednim przekroczyły wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 50 mln euro, jak również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.
Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego. W ramach kampanii Szybki PIT Ministerstwo przygotowało dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku. Będą to m.in. tradycyjne już, wydłużone godziny pracy i dyżury telefoniczne naszych ekspertów, a także punkty rozliczeń w galeriach handlowych.
Pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika
Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Chcąc uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, pracownik może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Dodatkowo z tego rozwiązania może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 r. uzyskał dochody u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam.
Informację VAT-27 będą składane tylko elektronicznie
Minister Rozwoju i Finansów przedstawił projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27). Projekt jest następstwem nowelizacji ustawy o VAT z 1 grudnia 2016 r. Na tej podstawie informacja podsumowująca w obrocie krajowym oraz korekta tej informacji będzie składana jedynie za pomocą środków komunikacji elektronicznej i tylko za okresy miesięczne, gdyż przepisy ustawy likwidują możliwość składania tych informacji za okresy kwartalne.