Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: ubezpieczenie
E-Składka - nowy wymiar rozliczeń
Od 1 stycznia 2018 r. należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, należy wysłać tylko jeden przelew łącznie na: 1. ubezpieczenia społeczne, 2. ubezpieczenie zdrowotne, 3. Fundusz Pracy, 4. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 5. Fundusz Emerytur Pomostowych.
E-Składka – jeden przelew na własny rachunek w ZUS
Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Dzięki zmianie płatnicy zamiast kilku przelewów wypełnią tylko jeden, co oznacza dla nich niższe koszty. Zmniejszy się też ilość błędów, ponieważ w nowym przelewie zrezygnowano z podawania danych identyfikacyjnych czy okresu i typu wpłaty.
Jednolitego podatku nie będzie!
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki wskazuje, że po wszechstronnych analizach zdecydowano, że nie torozwiązanie nie zostanie wprowadzone do polskiego systemu podatkowego.
Jest wyrok TSUE w zakresie opodatkowania ubezpieczenia przedmiotu leasingu (C-224/11)
Wyrok TSUE z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie VAT z tytułu ubezpieczenia leasingu jednoznacznie zakończył spór dotyczący podstawy opodatkowania usługi leasingu. Była to kwestia kluczowa dla całej branży leasingowej, zwłaszcza z uwagi na wydaną wcześniej niekorzystną uchwałę składu 7 sędziów NSA z dnia 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10), która pozbawiała ich prawa do stosowania zwolnienia w odniesieniu do usługi ubezpieczenia refakturowanej przy umowie leasingu.