Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: uszczelnienie VAT
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 r.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany od 1 listopada 2019 r. w odniesieniu do tzw. „wrażliwych” towarów i usług. Chodzi m.in. o części i akcesoria do pojazdów, benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, oleje opałowe oraz oleje smarowe - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliwa stałe z węgla, wybrane produkty żeliwne, stal i wyroby stalowe, metale szlachetne, złom i odpady, elektronika (tablety, smartfony, konsole) i usługi budowalne. Dokładny wykaz towarów i usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności znajdzie się w załączniku nr 15 do ustawy.
Analiza JPK-VAT i STIR gwarancją dalszego uszczelnienia systemu podatkowego
Wdrożenie JPK-VAT to jedno z najważniejszych działań, które pomogło uszczelnić system poboru podatków. Od początku 2018 r. obowiązek składania plików obejmuje wszystkich przedsiębiorców, będących płatnikami VAT. W walce z wyłudzeniami skarbowymi skutecznie pomaga też System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).
ECOFIN o zwalczaniu oszustw w VAT i ukończeniu unii bankowej
13 lipca 2018 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady ECOFIN. W trakcie spotkania przedstawiono program prac Rady dotyczący kwestii gospodarczych i finansowych w II połowie br.
Transport kolejowy monitorowany – uszczelnienie systemu VAT
Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu zmiany w ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu VAT i ograniczenie wyłudzeń skarbowych.
Publiczny wykaz podatników VAT czynnych
W poniedziałek 27 listopada br. w Ministerstwie Finansów omówiono wyniki konsultacji społecznych w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W ramach nowelizacji planowane jest utworzenie nowego rejestru podatników VAT.
Przeciwdziałanie wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
W resorcie finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Najważniejszym celem realizowanym przez ten projekt jest ograniczenie luki w podatku VAT spowodowanej wyłudzeniami. Nowa regulacja wprowadza system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców i przez to ma służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa podatników VAT w obrocie gospodarczym.
Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
Prezydent RP 31 marca 2017 r. podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tzw. pakiet przewozowy będzie narzędziem uszczelniającym system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. 3 kwietnia 2017 r. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W ostatnich dniach września na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Głównym celem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 września 2016 r. jest wprowadzenie do systemu prawa podatkowego dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających negatywnym zjawiskom w postaci tzw. „luki w VAT”, która polegającej na zwiększaniu się różnicy między VAT teoretycznie należnym a VAT faktycznie pobranym.