Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: VAT
Przywrócenie podmiotu do rejestru czynnych podatników VAT
Nasza koleżanka z zespołu - doradca podatkowy Jagoda Kondratowska-Muszyńska uzyskała w ostatnim czasie korzystny wyrok w jednej z prowadzonych spraw. Przedmiotem skargi była odmowa przywrócenia podmiotu do rejestru czynnych podatników VAT.
Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności
MPP polega na tym, że zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty VAT wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT, zaś zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto z tej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo w SKOK, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji. Ma to związek z wyzwaniem jakim jest niesienie pomocy ogromnej liczbie uchodźców z Ukrainy oraz zapewnienie im niezbędnych środków do życia i zamieszkania, a także wsparcie organizacji zaangażowanych w taką pomoc. Zwolnienia dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej i obowiązują od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
Na początku lutego br. Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy zmian w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Wprowadzono również zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem wprowadzanych zmian ma być ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków podatkowych oraz zapobieganie potencjalnym sporom na linii podatnik-organ podatkowy.
Objaśnienia podatkowe dotyczące wykazu podatników VAT
W związku z utworzeniem jednolitego wykazu podatników VAT, wydane zostały objaśnienia podatkowe z 20.12.2019 r. Objaśnienia dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT.
Objaśnienia podatkowe dotyczące mechanizmu podzielonej płatności
W związku z wprowadzeniem obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatnościdla określonych transakcji wydane zostały objaśnienia podatkowe z 23.12.2019 r. W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wdraża ona do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności przy dokonywaniu płatności za nabyte towary i usługi.
Dziś przedsiębiorcy płacą podatki na rachunki swoich urzędów skarbowych. Każdy urząd posługuje się kilkoma numerami - różnymi dla różnych rodzajów podatku, a firma płacąc podatki musi często wykonać przelewy na kilka różnych rachunków. Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika – tzw. mikrorachunek podatkowy. Będą się nim posługiwać wszyscy, którzy mają numer PESEL lub NIP i płacą podatki.
Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będzie trzeba płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Swój numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.