Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: VAT od ceny paliwa
Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
Prezydent RP 31 marca 2017 r. podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tzw. pakiet przewozowy będzie narzędziem uszczelniającym system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. 3 kwietnia 2017 r. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Posłowie przyjęli poprawki Senatu do tzw. pakietu paliwowego
W ostatnim dniu 22-go posiedzenia Sejm zakończył parlamentarne prace nad tzw. pakietem paliwowym, mającym uszczelnić pobór VAT. Sejm uchwalił w ostatecznej wersji nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Zmiany ustaw podatkowych w ramach tzw. Pakietu Paliwowego
Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie Prawo energetyczne podyktowany jest koniecznością podjęcia działań zapobiegających wyłudzaniu podatku od towarów i usług w obrocie paliwami.
Od 1 lipca zmiany w odliczeniu VAT od paliwa
Od dnia 1 lipca 2015 r. VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu firmowych pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych” czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
VAT od zakupu paliwa– kontrowersyjna interpretacja DIS w Bydgoszczy
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe stanowisko podatniczki w zakresie możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu osobowego w związku z dojazdem do pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 października 2014 r., nr ITPP2/443-908/14/AW.
Odliczenie VAT przy nabyciu samochodów osobowych w 2014 r.
Z początkiem 2014 r. zmodyfikowano zasady odliczania podatku od towarów i usług przy nabyciu samochodów osobowych i niektórych innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych. Od 1 kwietnia 2014 r. od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć 50 proc. VAT, a od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej cały naliczony podatek.
Decyzja KE: podatek VAT od pojazdów nabywanych przez przedsiębiorców
Komisja Europejska przychyliła się do propozycji polskich władz, by firma nabywająca samochód mogła odliczyć tylko 50% podatku naliczonego. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wniosku o derogację przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od pojazdów nabytych przez przedsiębiorców.
Ograniczenie ulgi w VAT od służbowych aut do 2019 r.
Rząd planuje przedłużyć do 2019 r. ograniczenie możliwości odliczenia VAT od samochodów dla firm.