Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: VAT od samochodów
Od 1 lipca zmiany w odliczeniu VAT od paliwa
Od dnia 1 lipca 2015 r. VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu firmowych pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych” czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
VAT od zakupu paliwa– kontrowersyjna interpretacja DIS w Bydgoszczy
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe stanowisko podatniczki w zakresie możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu osobowego w związku z dojazdem do pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 października 2014 r., nr ITPP2/443-908/14/AW.
Najczęściej zadawane pytania dot. odliczania VAT od wydatków samochodowych
Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowych zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi obowiązującymi od dnia 1 kwietnia 2014 r.
Możliwa jest amortyzacja pełnej wartości auta
Prywatny użytek firmowego samochodu nie oznacza, że przedsiębiorca musi rezygnować z zaliczania do kosztów podatkowych części jego wartości. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-574/14/WM.
Odliczenie VAT od opłat za autostrady i parkingi
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 27172 w sprawie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych resort finansów wyjaśnił, że wydatki poniesione za przejazd autostradą oraz za parking, mieszczą się w pojęciu wydatków związanych z używaniem pojazdu samochodowego, gdyż nierozerwalnie związane są z używaniem konkretnego pojazdu i same bez istnienia pojazdu jako takie nie mają racji bytu.
Nowy katalog pojazdów wyłączonych z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Resort planuje, by z obowiązku prowadzenia ewidencji zwolnione były pojazdy specjalne, takie jak pomoc drogowa, pojazdy pogrzebowe oraz bankowozy.
VAT 2014, cz. I: odliczenie VAT od samochodów
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania i rozliczania VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy fragment wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
Odliczenie VAT przy nabyciu samochodów osobowych w 2014 r.
Z początkiem 2014 r. zmodyfikowano zasady odliczania podatku od towarów i usług przy nabyciu samochodów osobowych i niektórych innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych. Od 1 kwietnia 2014 r. od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć 50 proc. VAT, a od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej cały naliczony podatek.