Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: zwolnienia VAT
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji. Ma to związek z wyzwaniem jakim jest niesienie pomocy ogromnej liczbie uchodźców z Ukrainy oraz zapewnienie im niezbędnych środków do życia i zamieszkania, a także wsparcie organizacji zaangażowanych w taką pomoc. Zwolnienia dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej i obowiązują od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
MF: Termin ponownego skorzystania ze zwolnienia VAT
Podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług okresie karencji również w świetle przepisów w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2015 r., PT3.8101.4.2015.LBE.72.
Zwolnienia z VAT dla zbiórek publicznych
Z dniem 18 lipca 2014 r. w życie weszły nowe regulacje dotyczące zwolnień od podatku od towarów i usług niektórych czynności związanych ze sferą dobroczynności. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych regulacji do znowelizowanych przepisów w zakresie zbiórek publicznych.
Karty zniżkowe są z VAT. Wyrok TSUE
Sprzedaż kart rabatowych dających zniżki na zakupy nie jest transakcją finansową, w związku z tym nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Granton przeciwko z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. C-461/12.
Mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Wprowadzone zmiany mają ukrócić proceder wyłudzeń podatkowych przy obrocie tzw. towarami wrażliwymi.