Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: zwolnienie VAT
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnienie z VAT
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UC56).
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji. Ma to związek z wyzwaniem jakim jest niesienie pomocy ogromnej liczbie uchodźców z Ukrainy oraz zapewnienie im niezbędnych środków do życia i zamieszkania, a także wsparcie organizacji zaangażowanych w taką pomoc. Zwolnienia dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej i obowiązują od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
Rada UE przedłużyła zwolnienia z VAT do dnia 31 grudnia 2018 r.
Do 31 grudnia 2018 r. Polska może stosować zwolnienie z VAT podatników, których roczny obrót nie przekracza równowartości 30 000 euro w walucie krajowej.
Do jutra (8 maja) księgowi mogą wrócić do zwolnienia z VAT
Księgowi mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej oraz ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Przypominamy, że do jutra (tj. 8 maja br.) osoby, które zastosowały się do poprzedniego stanowiska Ministerstwa Finansów i zarejestrowały się do VAT, mogą wrócić do zwolnienia składając stosowne zawiadomienie.
Graniczne kwoty obrotu określone dla celów VAT
Poniżej przedstawiamy graniczne kwoty obrotu określone dla celów VAT określone w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zwolnienia z VAT dla zbiórek publicznych
Z dniem 18 lipca 2014 r. w życie weszły nowe regulacje dotyczące zwolnień od podatku od towarów i usług niektórych czynności związanych ze sferą dobroczynności. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych regulacji do znowelizowanych przepisów w zakresie zbiórek publicznych.
Karty zniżkowe są z VAT. Wyrok TSUE
Sprzedaż kart rabatowych dających zniżki na zakupy nie jest transakcją finansową, w związku z tym nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Granton przeciwko z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. C-461/12.
Obowiązek podatkowy przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntów
Istota użytkowania wieczystego gruntu polega na tym, że budynki i urządzenia wzniesione na gruncie stanowią własność użytkownika wieczystego, podczas gdy właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa. Jest to prawo terminowe, ograniczone czasowo od 40 do 99 lat. Użytkownik wieczysty jest zobowiązany do uiszczania właścicielowi gruntu opłaty rocznej przez cały czas trwania tego użytkowania.