Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Ulga na złe długi niezgodna z dyrektywą VAT?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w jednym ze swoich najnowszych orzeczeń uznał, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi, ograniczające w niektórych przypadkach możliwość skorzystania z niej - naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczył wykładni zasad neutralności podatkowej i proporcjonalności oraz art. 90 dyrektywy VAT.
Program Ostrzegania Przedsiębiorców
Krajowa Administracja Skarbowa wprowadza nowe rozwiązanie służące ochronie interesów uczciwie działających podmiotów - Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP). Celem programu jest zabezpieczenie przedsiębiorców przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym tzw. karuzeli podatkowej.
Komornicy sądowi już nie są VAT-owcami
W poprzednim stanie prawnym komornicy sądowi byli uznawani za podatników VAT. Takie stanowisko było wyrażone w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 2015 r. Resort uznał wtedy, że wykonując czynności egzekucyjne komornicy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a jednocześnie występują w charakterze podatników, którym nie przysługuje przymiot organu władzy publicznej.
Wykaz podatników VAT z numerem rachunku bankowego przedsiębiorcy
Dnia 13 marca br. wpłynął do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Proponowane regulacje dotyczą wprowadzenia ogólnie dostępnego wykazu podatników VAT zawierającego – poza obecnie dostępnymi informacjami – także dane dotyczące rachunków bankowych prowadzonych na potrzeby działalności gospodarczej. Celem projektowanej ustawy jest dalsze uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Opiniowany projekt ustawy o zmianie ustawy przewiduje zmiany m.in. w ustawie o VAT, ustawie o PIT, ustawie o CIT i Ordynacji podatkowej.
BREXIT - konsekwencje dla przedsiębiorców
Ewentualne wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej bez umowy (tzw. twarde wyjście) będzie oznaczać, że już od 30 marca 2019 r. władze celne państw członkowskich UE w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią i Irlandią Północną będą stosować takie przepisy, jakie obecnie stosują wobec krajów trzecich, tj. krajów nie będących członkami UE. Spowoduje to konieczność dopełniania przez przedsiębiorców standardowych formalności celnych: składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz płacenia należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza). Podmioty, które aktualnie nie dokonują obrotu towarowego z krajami spoza UE, będą zobowiązane do zarejestrowania się w usłudze e-Klient na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Wyrok TSUE w sprawie pytania prejudycjalnego dotyczącego biur podróży
W dniu 19 grudnia 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE udzielił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne przedstawione przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 831/15) w sprawie - Szef Krajowej Administracji Skarbowej przeciwko Skarpa Travel sp. z o.o. (sprawa C-422/17; ECLI:EU:C:2018:1029).
Opodatkowanie VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych
Dnia 11 grudnia 2018 r. na stronie Ministerstwa Finansów zamieszczone zostały objaśnienia podatkowe wyjaśniające okoliczności, w których transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych, tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących periodycznie przychody na rzecz jej właściciela w przeważającej mierze z tytułu realizacji umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, powinna być zakwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czyli czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT
Kwoty wypłacone przez organizacje zbiorowego zarządzania podmiotom uprawnionym na podstawie art. 20 ust. 2-4 oraz art. 201 ust. 1 zd. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowią odpowiednio wynagrodzenia za świadczone przez te podmioty usługi i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.