Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Każdy ma prawo odliczenia podatku od bankowozu
Prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego przy zakupie bankowozu oraz do odliczenia VAT od paliwa nabywanego dla napędu takiego pojazdu przysługuje każdemu, nawet jeśli prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem nie jest wyłącznie przewóz środków pieniężnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (sygn. III SA/Wa 3158/12) uchylił interpretację indywidualną ministra finansów odmawiającą prawa do pełnego odliczenia VAT podatnikowi wykorzystującemu bankowóz w działalności prawniczej.
Jak podaje Gazeta Wyborcza sprawa dotyczyła leasingowanego bankowozu wykorzystywanego przez adwokata w prowadzonej działalności. Zamontowany w samochodzie system zabezpieczający, m.in. sejf, wykorzystywany był do bezpiecznego przewożenia wynagrodzenia oraz akt klientów. W takim przypadku w ocenie podatnika powinien być on uprawniony do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe.
Sąd przychylił się do stanowiska podatnika, który argumentował, że bankowóz jest pojazdem specjalnym i nie ma do niego zastosowania ograniczenie w odliczeniu podatku VAT. WSA stwierdził, że do końca 2013 r. obowiązują ograniczenia w prawie do odliczania VAT od samochodów osobowych i paliwa do nich, które nie obejmują jednak m.in. barakowozów typu C. WSA podkreślił także, że ograniczenia te dotyczą wyłącznie samochodów, a nie podatników prowadzących określony rodzaj działalności gospodarczej. Nie ma zatem znaczenia rodzaj działalności prowadzonej przez podatnika wykorzystującego bankowóz.
Jeśli podatnik wziął w leasing samochód spełniający wymogi techniczne, będzie mógł odliczyć cały VAT z rat leasingowych oraz VAT od paliwa do tego pojazdu.
Wyrok jest nieprawomocny.
Zobacz pozostałe wpisy