Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-08-27

Odliczenia VAT w trakcie zawieszenia działalności

Minister Finansów wydał interpretację indywidualną, która określa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne oraz ewentualnego zwrotu różnicy podatku VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Od 2009 roku Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Od 2011 roku jest także czynnym podatnikiem VAT. Od tego roku ponosi wydatki inwestycyjne (polegające na budowie warsztatu mechaniki pojazdowej) na potrzeby prowadzonej działalności i obniżał VAT należny o VAT naliczony od tych wydatków. W roku 2015 dokonał zawieszenia działalności gospodarczej, ale nadal planowane jest kontynuowanie prac inwestycyjnych, które przeznaczone będą na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w przyszłości.

Zdaniem Wnioskodawcy, które zostało uznane za prawidłowe przez organ wydający interpretację - zgodnie z ustawą z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Taką czynnością jest budowa budynku, który ma służyć w przyszłości osiąganiu przychodów.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (…) Prawo do odliczenia przysługuje także w przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych, jednak w związku z brakiem podatku należnego, który obniża się o podatek naliczony, podatnik ma prawo do przeniesienia tego podatku na następny okres rozliczeniowy.

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

 

Interpretacja indywidualna IPTPP1/4512-328/15-4/ŻR z dnia 3.8.2015 r.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/sip/

 

Jagoda Kondratowska

Tagi: odliczenie podatku naliczonego podatek naliczony opodatkowanie VAT interpretacja podatkowa interpretacja indywidualna zwrot podatku naliczonego nad należnym rozliczenie VAT faktura VAT Zwrot VAT VAT zawieszenie działalności gospodarczej


Zobacz pozostałe wpisy