Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2016-07-06

Podatek VAT jednak nie dla komorników?

W dniu 6 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił 11 interpretacji indywidualnych Ministra Finansów uznających, że czynności wykonywane przez komorników sądowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Od dnia 1 października 2015 r. komornicy obowiązani są płacić podatek VAT. Minister Finansów w czerwcu 2015 r. zmienił dotychczasową korzystną interpretację ogólną przepisów ustawy o VAT i uznał, że komornicy mieszczą się w zakresie podmiotowym podatku VAT. Resort uznał bowiem, że wykonując czynności egzekucyjne komornicy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a jednocześnie występują w charakterze podatników, którym nie przysługuje przymiot organu władzy publicznej.

Od tego czasu Minister Finansów wydał szereg interpretacji w sprawach indywidualnych, powołując się na wydaną wcześniej interpretację ogólną i uznając, że komornicy są podatnikami VAT, mimo iż są oni funkcjonariuszami publicznymi, w związku z czym nie można uznać, że prowadzą działalność gospodarczą w zakresie przyznanej ustawowo swobody wykonywania działalności gospodarczej. Komornik sądowy, wykonując władztwo publiczne wynikające z funkcji organu egzekucyjnego powinien być bowiem uznany za organ władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań, a co za tym idzie powinien zostać objęty ustawowym wyłączeniem z zakresu podmiotowego ustawy o podatku od towarów i usług.

W ustnych motywach uzasadnienia wyroków uchylających zaskarżone interpretacje indywidualne Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał za uzasadnione twierdzenia stron skarżących i potwierdził, że komornik nie wykonuje działalności w formie samodzielnej działalności gospodarczej realizowanej w ramach wolnego zawodu. Jednocześnie sąd przyjął, iż wobec Komornika ma zastosowanie wyłączenie z podatku obejmujące czynności wykonywane przez organy władzy publicznej (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT). Podlega on bowiem ścisłemu nadzorowi – nie tylko organizacyjnemu, ale i merytorycznemu – sprawowanemu przez właściwego prezesa sądu rejonowego.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, iż o tym czy określony podmiot ma status podatnika VAT winna decydować jego pozycja prawna wyznaczona w prawodawstwie krajowym, a nie sama nazwa pełnionej przez ową osobę funkcji, sąd uznał jednocześnie, że powoływane przez Ministra Finansów orzeczenia TSUE, które zapadły na gruncie odmiennych od polskich rozwiązań prawnych obowiązujących w Holandii i Słowacji nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do objęcia polskich komorników podatkiem VAT. Wyroki nie są prawomocne (sygn. akt: I SA/Łd 338/16; I SA/Łd 342/16; I SA/Łd 349/16; I SA/Łd 353/16; I SA/Łd 354/16, I SA/Łd 355/16, I SA/Łd 362/16; I SA/Łd 363/16; I SA/Łd364/16; I SA/Łd 367/16; I SA/Łd 408/16).

 

Jagoda Kondratowska

Tagi: opodatkowanie czynności komorniczych VAT za czynności komornika komornik komornicy sądowi komornik sądowy obowiązek podatkowy w vat opodatkowanie podatkiem od towarów i usług opodatkowanie VAT podatnik VAT podatnicy VAT podatek od towarów i usług zwolnienie podatek od towarów i usług Jagoda Kondratowska


Zobacz pozostałe wpisy