Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-09-11

Uznanie dotacji za obrót

Podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 20 sierpnia 2013 r., nr IPTPP1/443-433/13-4/MW.

W przedstawionym stanie faktycznym Uniwersytet (dalej: podatnik) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zawarł umowę o wykonanie i finansowanie realizowanego projektu. W ramach projektu, o którym mowa nie ma konkretnego zamawiającego, będącego odbiorcą usługi, a finansującym jest Centrum. Ważne, że otrzymana dotacja nie ma żadnego wpływu na cenę ewentualnych wyprodukowanych przez Uniwersytet towarów ani też usług w ramach tego projektu. Powyższa dotacja przeznaczona jest wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z realizacją projektu. Środki finansowe na realizację projektu nie mogą być wydatkowane na inne cele niż określone w umowie.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu będą służyć sprzedaży opodatkowanej.  A faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu będą wystawiane na podatnika i współwykonawców w zależności od podzielonych obowiązków.

W związku z powyższym podatnik zadał pytanie czy otrzymana przez niego dotacja stanowi obrót opodatkowany VAT w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT.

Artykuł 29 ust. 1 ustawy o VAT brzmi:
Podstawą opodatkowania jest obrót (…). Obrotem  jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług  świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zdaniem podatnika, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Stwierdził, że dotacja pozyskana w związku z realizacją projektu, nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ jest przekazywana na pokrycie kosztów związanych z realizacją finansowanego projektu i nie stanowi dopłaty do ceny świadczonych usług lub dostarczanych towarów.

Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika. Uznał, że włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem VAT dotacji (subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze) ma miejsce tylko wówczas, gdy jest ona celowa i bezpośrednio związana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Dotacja (subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze) muszą być przeznaczone do finansowania konkretnego towaru czy konkretnego rodzaju usługi, by można było zaliczyć je do podstawy opodatkowania w podatku VAT. Nie będzie zatem obrotem ogólna dotacja uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.

Podstawę opodatkowania podatkiem VAT zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że skoro dotacja przeznaczona będzie na pokrycie kosztów realizacji projektu, to oznacza, że w opisanej sytuacji występuje dotacja o charakterze zakupowym, a nie dotacja mająca na celu sfinansowanie ceny sprzedaży. Tym samym otrzymana przez uniwersytet dotacja nie będzie stanowiła czynności opodatkowanej VAT, ponieważ czynność ta nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy.


 

Tagi: dotacja a VAT dofinansowanie a VAT IPTPP1/443-433/13-4/MW podstawa opodatkowania


Zobacz pozostałe wpisy