Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Wiążąca Informacja Akcyzowa
W uchwalonej 23 października br. ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewidziano zupełnie nową na gruncie polskiego prawa podatkowego instytucję –Wiążącą informację akcyzową (WIA), dotyczącą w szczególności określenia rodzaju samochodu dla potrzeb ustalenia obowiązku podatkowego w akcyzie od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu i sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją w Polsce.
WIA ma umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych uzyskanie na ich wniosek od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. Prawidłowa klasyfikacja wyrobów stanowi podstawę dla prawidłowego traktowania danego wyrobu dla celów akcyzy, w związku z tym wprowadzenie WIA jest bardzo korzystne dla podatników, ponieważ będzie stanowić narzędzie służące wyjaśnianiu wielu wątpliwości w tym zakresie.
Przepisy dotyczące WIA zostały zamieszczone w dodanym dziale Ia ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.) i zawierają uregulowania określające zakres stosowania WIA, jak również wskazanie przypadków, gdy stosuje się wiążącą informację akcyzową o rodzaju wyrobu akcyzowego.
WIA wydawana ma być na wniosek i obejmuje tylko jeden wyrób akcyzowy lub jeden samochód osobowy, rozumiany nie jako jeden indywidualnie oznaczony pojazd, ale pojazd opisany w taki sposób, który umożliwi jego klasyfikację zgodnie z Nomenklaturą Scaloną. W konsekwencji Wiążąca informacja akcyzowa będzie miała zastosowanie do wszystkich pojazdów zgodnych z opisem zawartym w decyzji, w stosunku do podmiotu, do którego decyzja jest skierowana.
Organem podatkowym właściwym w sprawach WIA będzie dyrektor izby celnej, który będzie wydawał informacje w drodze decyzji bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie. WIA dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych będzie ważna przez okres 3 lat, licząc od dnia jej wydania.
WIA ma wiązać organy podatkowe jedynie wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, i tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym została wydana.
Zobacz pozostałe wpisy