Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Zmiany w VAT od 2016 r.
Niektóre zmiany wprowadzone ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych wejdą w życie z początkiem 2016 r.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych.
Obecnie stosowanie przepisów w zakresie prawa do odliczenia w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej oraz do celów innych niż działalność gospodarcza budzi wiele wątpliwości.
Z kolei z dniem 1 stycznia przyszłego roku dodane zostaną przepisy nakazujące – w przypadkach, gdy przypisanie zakupów do poszczególnych rodzajów działalności nie jest możliwe – obliczenie kwoty podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej (tzw. sposobem określenia proporcji), który powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Sposób określania proporcji stosowany w trakcie roku będzie miał charakter wstępny – po zakończeniu roku obowiązkiem podatników będzie dokonanie korekty odliczonego podatku przy uwzględnieniu danych dla zakończonego roku.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. zlikwidowana zostanie również możliwość stosowania obniżonej stawki 8% do dostaw sprzętu przeciwpożarowego. Obecnie na podstawie art. 41 ust. 10 ustawy o VAT, dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy (czyli ogólnie rzecz biorąc – sprzętu przeciwpożarowego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej, opodatkowane są podatkiem VAT według obniżonej stawki 8%.
Z początkiem nowego roku art. 41 ust. 10 ustawy o VAT zostanie uchylony. Tym samym od dnia 1 stycznia 2016 r. zlikwidowana zostanie możliwość stosowania obniżonej stawki 8% do dostaw sprzętu przeciwpożarowego.
Zobacz pozostałe wpisy