Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-07-21

Zwolnienia z VAT dla zbiórek publicznych

Z dniem 18 lipca 2014 r. w życie weszły nowe regulacje dotyczące zwolnień od podatku od towarów i usług niektórych czynności związanych ze sferą dobroczynności. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania obecnych regulacji do znowelizowanych przepisów w zakresie zbiórek publicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 15 lipca 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. poz. 944) skorygowano i uaktualniono używaną w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień nomenklaturę w odniesieniu do zwolnień dla niektórych czynności związanych z dobroczynnością oraz uwzględniono nowe zasady przeprowadzania zbiórek publicznych.

Nowa definicja zbiórek publicznych

Do słowniczka terminów rozporządzenia w sprawie zwolnień wprowadzono definicję pojęcia „cele pożytku publicznego” w analogicznym brzmieniu do definicji zawartej w ustawie z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Usunięte ponadto zostały odniesienia do zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie o zbiórkach publicznych, w przepisach ustanawiających zwolnienia dla dostaw towarów dokonywanych przez organizacje pożytku publicznego i czynności związanych ze zbieraniem środków pieniężnych na potrzeby działalności pożytku publicznego realizowanych przez OPP za pośrednictwem SMS charytatywnych.

Zgodnie z przywołaną definicją, zbiórką publiczną będzie wszelkie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz na cele religijne.

Zbiórką publiczną, w rozumieniu znowelizowanych przepisów, nie będzie zatem przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem SMS-ów czy poprzez wpłaty na konto bankowe, w tym również za pośrednictwem Internetu. Łatwo w tych przypadkach można bowiem udokumentować, jaka kwota wpłynęła na ogłoszony przez organizatora cel, a zbierający pieniądze w ten sposób nie muszą zatem dokonywać zgłoszenia, ani sporządzać sprawozdania przewidzianego ustawą.

Niezmienny pozostaje natomiast katalog wyłączeń. Zbiórką publiczną nie będzie nadal zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze:

1) na cele religijne, na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz na utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony,

2) w drodze loterii pieniężnych i fantowych,

3) wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzających zbiórkę,

4) wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych,

5) w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w lokalach urzędów publicznych na podstawie pozwolenia kierownika urzędu lub w innych zakładach pracy.

Organizatorzy takich zbiórek nie mają zatem obowiązku dokonywać ich zgłoszenia do Ministerstwa ani sporządzać z nich formalnego sprawozdania.

Ponadto przepisy doprecyzowują niektóre warunki stosowania przedmiotowych zwolnień. W przypadku uzależnienia stosowania zwolnienia z VAT dla czynności dostawy towarów nabytych w drodze darowizny lub za zebrane środki pieniężne od przeznaczenia w całości uzyskanych środków na realizację celów pożytku publicznego wprowadzone zostają czasowe ramy (3 lata) dla odpowiedniego wykorzystywania przez organizacje pożytku publicznego uzyskiwanych środków, co umożliwi kontrolowanie spełnienia warunków do zastosowania zwolnienia.

 

Tagi: zwolnienia VAT zwolnienie podatek od towarów i usług zwolnienie VAT zwolnienia podatkowe zbiórka publiczna VAT definicja zbiórek publicznych cele pożytku publicznego


Zobacz pozostałe wpisy